MojElektromobil

Kvôli lacnejšiemu vývoju e-áut sa pripravuje spojenie koncernov PSA Group a FCA. Prebiehajúca pandémia koronavírusu však tieto plány komplikuje a môže ho spomaliť. PSA aj pozastavil aj svoju výrobu na Slivensku.

Fúzia PSA a FCA mala byť dokončená v najbližších 12 mesiacoch a nová entita by sa stala 4.najväčším automobilovým koncernom sveta. Priniesla by masívne investície do elektromobility, ktoré by priniesli úspory z rozsahu a dostupné elektromobily pre celý svet.

Francúzsky portál AFP prináša informáciu z interného pristredia PSA o tom, že kvôli aktuálnej zlej ekonomickej situácii vyplývajúcej z pandémie sa budú musieť prerokovať vstupné finančné podmienky oboch strán.

Hovorca PSA povedal agentúre AFP, že fúzia stále dáva zmysel a dodal, že je “nevhodné špekulovať o akýchkoľvek zmenách v dohode”. Analytik z Kelley Blue Book však hovorí, že odhady valuácie firiem, odhadov výnosov a predajov budú musieť byť prehodnotené.

Okrem zatvárania fabrík oboch koncernov došlo aj k úmrtiu dvoch zamestnancov Fia-Chrysler v USA kvôli koronavírusu.

Koncerny dnes ponúkajú elektrifikované modely ako nový Fiat 500e, Opel Corsa-e, Peugeot e-208, e-2008 a na trh má prísť množstvo ďalších modelov.

Peugeot elektromobil

Emisné normy EÚ

Čo sa týka prísnych emisných noriem pre automobilky na úrovni 95 g CO2, sú koncerny pokojné. Šéf PSA Tavares hovorí, že tento koncern “je na dobrej ceste” splniť emisné normy v tomto roku. FCA okrem Fiatu 500e neplánuje zatiaľ masívne investovať do elektromobility, spolieha sa však na emisné kvóty od Tesly. Tie odkúpi a splní tak normy EÚ.

Tavares hovorí, že koncern by mohol vyrábať batérie pre svoje elektromobily v dvoch fabrikách v spolupráci s ropnou firmou Total. Tieto dve fabriky by mali vyrábať batérie pre 1 milión elektromobilov do roku 2030.

26. marca 2020
Zdroj: AFP, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+