MojElektromobil

Štandardná dodávka e-NV200 od automobilky Nissan dostáva novú tvár a prívlastok XL Voltia. Vďaka spolupráci so slovenským výrobcom elektrických dodávok získava viac priestoru a ďalšie praktické zmeny. Vyrábať sa pritom bude aj na Slovensku.

Dvakrát viac priestoru

Japonská automobilka Nissan má s výrobou elektromobilov viaceré skúsenosti, pričom sa ich už dávnejšie rozhodla využiť aj pre výrobu elektrických dodávok. Model e-NV200 je na trhu už nejaký ten čas, pričom ešte minulý rok sme si ho mohli vyskúšať v reálnom teste. Ako sme si však aj my všimli, v skutočnosti vyzerá o niečo menšie ako na fotkách. Priestoru má síce dostatok, no prečo ho ešte nerozšíriť? Nissan sa preto rozhodol spojiť so slovenskou firmou Voltia a spoločne priniesť nový model s väčším objemom v zadnom priestore.

V súvislosti s touto zmenou dostala adekvátny názov – e-NV200 XL Voltia. Minimálne na papieri sú vylepšenia veľmi praktické. Kapacita zadného priestoru je až dvojnásobná – 8 m3, pričom pribudol aj jednoduchý prístup k zadným dverám. Toto navýšenie objemu bolo dosiahnuté predovšetkým pridaním dodatočného boxu na vrch auta. Tým sa výrazne zvyšuje karoséria vozidla, takže dospelý človek môže vstúpiť do zadného priestoru bez toho, aby sa musel zohnúť.

 e-NV200 XL Voltia

Technické parametre bez zmeny

Zdá sa však, že všetky ostatné parametre ostávajú zachované a kopírujú pôvodnú verziu. Dodávka je teda vybavená vysokonapäťovým akumulátorom s kapacitou 40 kWh, čo má postačovať na kombinovaný dojazd približne 200 kilometrov. Podporované sú taktiež tri spôsoby nabíjania – rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom na 80% za 40 až 60 minút, cez wallbox s výkonom 6,6 kW za 7,5 hodiny či z bežnej zásuvky za približne 21,5 hodiny.

Zaujímavosťou je, že výrobu pre strednú a východnú Európu bude zabezpečovať firma Hollen sídliaca v Trnave. Voltia však disponuje výrobnými závodmi aj v ďalších krajinách – vo Francúzsku a Veľkej Británií. Spoločne by tak dokázali vyrobiť 10 000 vozidiel ročne. Cena e-NV200 XL Voltia začína na sume 38,500 €, no ak máte pôvodnú verziu, nemusíte si kupovať súčasný model za plnú sumu. Voltia taktiež ponúka možnosť rozšírenia štandardnej verzie na XL. Cena za túto transformáciu začína od 9,950 €.

 

8. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+