MojElektromobil

Elektrický Hummer, GMC Hummer EV, patrí medzi najzaujímavejší kúsky elektromobilového sveta. Pozornosť na seba pritiahol prakticky už od prvotného oznámenia, a ako sa ukazuje, tento koncept padol do oka aj čínskej automobilke DongFeng

Inšpirácia originálom

DongFeng môžete v našich končinách poznať vďaka dvojici elektromobilov SERES 3 a S50EV. Najnovšie sa ale púšťa do prípravy svojej vlastnej odpovede na elektrický Hummer. Mohutný model Dongfeng M18 svoju inšpiráciu nápadne čerpá z americkej ikony. Dalo by sa povedať, že až príliš nápadne. Táto podobnosť pritom nie je náhodná.

Ako píše portál InsideEVs, Dongfeng M18 a jeho pôvodná spaľovacia verzia Dongfeng Warrior M50 sú jasnou kópiou ikonického originálneho Humvee od spoločnosti AM Genera. Ten ešte v roku 1999 prešiel už s menom Hummer pod krídla koncernu General Motors a odvtedy je celosvetovo známy pod týmto novým názvom.

Foto: DongFeng

Pôsobivé hodnoty

Dongfeng svojho spaľovacieho obra teraz uvedenie do sveta elektromobility. Do vienka má dostať kombináciu elektromotorov s celkovým výkonom 800 kW a batériu s kapacitou 140 kW. Dojazd na jedno nabitie by mal podľa cyklu NEDC dosahovať 500 kilometrov a nabitie potrvá vraj len 27 minút.

Automobilka sa svoj “čínsky Hummer” snaží optimalizovať tak, aby spotreba energie nepresahovala 26 kWh/100 km, čo je vzhľadom na rozmery a váhu pomerne odvážna hodnota. Dongfeng M18 má pri dĺžke 5,2 metra totiž vážiť 3,1 tony. 

Ak sa táto informácia potvrdí, tak by išlo asi o prvý model, ktorého elektrická verzia váži menej než tá so spaľovacím motorom. Dieselová verzia Dongfeng Warrior M50 váži 3,48 tony. Pôsobivé je aj prezentované zrýchlenie pripravovaného kolosu  – z 0 na 100 km/h pod 5 sekúnd.

Elektrický obor sa má do výroby dostať v roku 2023. Predávať sa má v Číne, cena bude začínať na 83 000€. Hoci DongFeng pôsobí aj na Slovensku, uvedenie tohto modelu je zatiaľ nepravdepodobné, hoci by to bolo určite bolo poriadne zaujímavé.

Náš tip
Ako značky propagujú svoje elektromobily? Takto to odpálili na Super Bowle
16. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+