MojElektromobil

V poslednom mesiaci roka 2022 sme spozorovali obrovský trend elektromobilov. Rýchlosť, ktorou sa usadili na celosvetovom trhu, veru asi nikto nečakal. Je samozrejmé, že dnešné čísla budú len rásť a v najbližších rokoch budeme môcť spozorovať množstvo nových prelomených rekordov. Bude nesmierne zaujímavé čakať na moment, kedy sa dominancia elektricky poháňaných vozidiel prejaví po celom svete. O novom rekorde v Nemecku informuje portál CleanTechnica.

Nie je to prvá krajina, v ktorej dominujú elektromobily

Už ku koncu minulého roka sme sa dozvedeli, že v Nórsku predaje vozidiel na elektrický pohon spôsobili nový zápis do histórie. Očakáva sa, že v roku 2024 sa v krajine nebude predávať ani jediné auto so spaľovacím motorom. Najpredávanejším vozidlom doteraz sa tam stala Tesla Model Y.

Tesla Model Y Chorvatsko
Tesla Model Y | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Model Y od Tesly nespôsobil revolúciu len v Nórsku. Tento elektromobil sa už dvakrát stal najpredávanejším vozidlom za mesiac v Európe. Nikoho neprekvapí, ak bude v roku 2023 oveľa viac dominovať európskym trhom.

V Nemecku zvíťazil iný elektromobil

Podľa najnovších štatistík dnes vieme, že po prvýkrát v histórii v Nemecku za jeden mesiac bolo predaných viac elektromobilov ako spaľovákov. Plug-in vozidlá tvorili až 55 % decembrového trhu, s tým že čisto elektrické autá zabrali 33 % a hybridy 22 %. V porovnaní s posledným mesiacom roka 2021, ide až o skoro 20 % viac predaných kusov.

Najžiadanejším vozidlom sa ale prekvapivo stáva Tesla Model 3 s počtom 9566 dodaných vozidiel. Model Y sa predával až o cca. 2000 kusov menej, v tesnom závese na treťom mieste sa nachádza Volkswagen ID.4 a ID.5.

Náš tip
Záujem o regionálne elektrické vozidlá narastá. Scania hlási stovky objednávok
13. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+