MojElektromobil

Dánsko s podporou ďalších 10 krajín EÚ v piatok vyzvalo na postupné ukončenie predaja spaľovacích automobilov do roku 2030 v celej EÚ. Holandsku sa tento plán už podarilo presadiť.

Dánsko predložilo návrh na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ v Luxemburgu.

Plán Ursuly van der Leyen, novej predsedníčky Európskej komisie je, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom. Na dosiahnutie tohto cieľa musí odvetvie dopravy znížiť emisie. Je to jediné odvetvie ekonomiky, ktoré v súčasnosti zvyšuje svoje emisie.

Uhlíkovú neutralitu prijme aj Slovensko

Slovensko podporuje do roku 2050 uhlíkovú neutralitu Európskej únie. Vyhlásil to premiér Pellegrini po rozhovore s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v júni tohto roka.

Prezidentka prezentovala pozitívny postoj SR aj na septembrovom klimatickom summite lídrov štátov v New Yorku. Pellegrini pozitívny postoj SR prezentoval aj na stretnutí Rady EÚ.

K záväzku sa zatiaľ prihlásilo 18 z 28 krajín EÚ. Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality vládu vyzvalo aj osem europoslancov Slovenska.

40 % zníženie emisií do 2030

Cieľom EÚ je do roku 2030 znížiť emisie uhlíka o 40 %, zatiaľ čo EK ich chce do roku 2050 znížiť na nulu, aby pomohla zastaviť globálne otepľovanie.

Musíme uznať, že sa ponáhľame,” povedal dánsky minister pre klímu a energetiku Dan Jorgensen agentúre Reuters.

Smog v Poľsku (Katowice)
Smog v Poľsku (Katowice)

Jorgensen tiež uviedol, že ak sa EÚ nezhodne na zákaze v celej únii, mali by takéto opatrenia prijímať jednotlivé členské krajiny.

“Plán A je, aby sa z toho stal celoeurópsky zákaz,” uviedol Jorgensen.

Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Bulharsko a niekoľko ďalších krajín navrhlo, aby sa robilo viac pre zastavenie predaja ojazdených spaľovacích automobilov zo západnej Európy do východného regiónu.

Jorgensen uviedol, že je dôležité oznamovať automobilkám dlhodobé politické smerovanie bloku únie. Povedal, že ďalším krokom Dánska je vytvorenie aliancie s 10 členskými štátmi, ktoré podporujú stratégiu postupného ukončenia používania dieselových a benzínových automobilov a možnosti zakázať ich predaj v jednotlivých členských štátoch.

 

8. októbra 2019
Zdroj: Reuters

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+