MojElektromobil

Dacia je v segmente elektromobilov známa vďaka svoju cenovo dostupnému modelu Dacia Spring, čo je vlastne aj jediný plne elektrický model z jej stajne. Značka v polovici septembra 2022 oznámila, že vstupuje do novej kapitoly.

Rozhodla sa posilniť príťažlivosť svojich budúcich modelov bez toho, aby sa vzdala svojho nosného princípu ponúkať čo najväčšiu hodnotu za peniaze. Ako demonštráciu toho, že od nej môžeme očakávať aj poriadne zaujímavé modely, sa svetu rozhodla ukázať koncept Dacia MANIFESTO. Má ísť o akúsi ukážku plne elektrického modelu budúcnosti. Treba však povedať, že očakávať sériovú výrobu takéhoto modelu je nateraz zbytočné.

Zaujímavé je hlavne to, že MANIFESTO má byť koncepčný automobil, ktorý v sebe sústreďuje a znovu potvrdzuje hodnoty, ktoré značka Dacia predstavuje. Pritom ale ide o niečo, čo sa v porovnaní s prevedením doterajšieho modelu Dacia Spring líši takmer ako deň a noc. Ide teda o pohľad na budúcnosť Dacie v súlade s novou stratégiou, ktorá rozširuje hodnoty a kvality, ktoré sú základom úspechu vozidiel Dacia.

Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia

Dôležitá je samozrejme aj skutočnosť, že MANIFESTO je prostý koncept, takže dizajnéri sa mohli poriadne odviazať. Výsledkom je futuristický elektrický off-road, ktorý vyzerá, prinajmenšom, zaujímavo. Síce ho nemáme očakávať ako celok, no niektoré zo zvažovaných inovácií sa majú dostať aj do budúcich sériovo vyrábaných modelov Dacia. MANIFESTO je základné, no štýlové, robustné a skonštruované pre outdoorové aktivity a efektívne z ekonomického i environmentálneho hľadiska.

V základe sa pozeráme na model pre špecifickejšie úlohy, ako je napríklad ochrana prírody či pomoc turistom. Koncept MANIFESTO nanovo definuje základy, aby poskytoval ešte jednoduchší a reálnejší zážitok. Medzi cestujúcimi a okolím nie sú žiadne filtre – ani dvere, okná či čelné sklo. Veziete sa a ste v plnom spojení s okolím. V tomto smere to teda MANIFESTO hrá na netradičný zážitok z jazdy.

Využitý je tu aj ďalší zaujímavý koncept – Dacia Bring-Your-Own-Device. Ide o plnú integráciu vášho smartfónu do palubnej dosky a palubného systému. Práve tento koncept chce Dacia v budúcnosti rozvíjať.

Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia

MANIFESTO prichádza so všetkými off-roadovými charakteristickými znakmi: pohon 4 kolies, veľkorysá svetlá výška, veľké kolesá a karoséria postavená tak, aby odolala aj tým najťažším terénom. Je úplne vodotesný: vnútro môžete vyčistiť prúdom vody. Odnímateľné poťahy sedadiel sa behom niekoľkých sekúnd stanú spacími vakmi.

Ďalej je tu len jeden predný svetlomet, a aj ten sa dá odobrať a využívať ako prenosné svietenie. Vyberateľná batéria, ktorá za bežných okolností dodáva energiu elektromotoru, môže cez domácu zásuvku napájať spotrebiče, čím sa koncept MANIFESTO stáva zdrojom energie pre akékoľvek outdoorové aktivity, ktoré si to vyžadujú. Nápadmi sa nešetrilo.

Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia

Veľká časť karosérie MANIFESTO je vyrobená z recyklovaných plastov, materiálov, vyrobených zo spracovaných použitých polymérov so škvrnitým povrchom, s názvom Starkle. Interiér je vybavený prírodnými materiálmi, ako je korok, ktorý pokrýva palubnú dosku.

Koncepčné pneumatiky bez vzduchu sú ďalšou inovatívnou funkciou, pretože sa zameriavajú na šetrnosť k životnému prostrediu, ako aj úsporu. Základným princípom je odolnosť: tieto pneumatiky sú odolné proti prepichnutiu a vydržia tak dlho ako vozidlo.

Dacia MANIFESTO v sebe nesie široké spektrum rôznych nápadov. Je to „laboratórium“ na skúšanie a modelovanie nových nápadov.

Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia
Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia
Dacia MANIFESTO | Foto: Dacia
Náš tip
Volkswagen ID.XTREME: Terénna beštia pripravená na náročné cesty
20. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+