MojElektromobil

V posledných rokoch Cupra začala elektrifikovať svoje vozidlá a zlepšovať tak svoju ekologickú stopu. Okrem toho je prvoradým cieľom značky do budúcnosti vyrábať špičkové elektromobily s vysokou výkonnosťou a inovatívnymi technológiami, ktoré chce ponúkať prioritne na európskom trhu, až následne expandovať na ten americký. Téme sa venoval portál autocar.

Cupra je španielska automobilová značka, ktorá bola vytvorená ako divízia automobilky Seat v roku 2018. Značka Cupra sa špecializuje na výrobu športových vozidiel s cieľom kombinovať športový výkon s luxusom a pokrokovými technológiami. Generálny riaditeľ Wayne Griffiths potvrdil, že nové elektrifikované vozidlá Cupra budú jazdiť na platforme SSP koncernu Volkswagen. Platforma SSP je spojením platforiem MEB a PPE, ktoré už poznáme z predošlých elektrických modelov.

Posledným modelom so spaľovacím motorom má byť Cupra Terramar

Nové vozidlá budú poháňané elektrickou energiou, keďže Cupra sa neplánuje presadiť v budúcnosti so spaľovacími motormi. Posledným automobilom španielskej značky so spaľovacím motorom bude SUV Terramar, ktoré by malo byť dostupné na európskom trhu v roku 2024.

Cupra Terramar | Zdroj: cupraofficial.sk

Model Cupra Terramar bol prvýkrát predstavený v roku 2022 na ženevskom autosalóne. Poháňať ho bude jeden z posledných klasických spaľovacích motorov 1.5 TSI spolu s koncernovou plug-in hybridnou sústavou najnovšej generácie, ktorá mu zabezpečí dojazd čisto na elektrinu približne 100 km.

Plán do budúcnosti je vyrábať čisto elektrické vozidlá

Následne bude mať spoločnosť podľa dostupných informácií vytvorený časový harmonogram, podľa ktorého sa bude postupne transformovať na plne elektrickú značku. Aktuálny cieľ splnenia tejto vízie je datovaný do roku 2030.

Cupra Born test
Zdroj: Michal Lauko

Podľa Griffithsa sa už aj na americkom trhu testujú niektoré z vozidiel Cupra a je presvedčený, že Američania budú milovať dizajn a výkon Cupry. Najnovšia Cupra Born, ktorá je v mnohých smeroch podobná Volkswagenu ID.3, z ktorého v podstate aj vychádza, je podľa Grifffithsa príliš malým vozidlom práve pre americký trh. Americký elektromobil by mal byť podľa neho vo všeobecnosti väčší, takže pôjde o ďalšiu generáciu elektromobilov, ktoré budú založené na platforme SSP od VW.

Automobilka potrebuje obsadiť aspoň 3 – 4 % podielu na európskom trhu, kým bude svoje vozidlá ponúkať globálne. Prioritnou pre uvedenie prvých elektromobilov tak bude samozrejme Európa. Hovoriť teraz o elektromobiloch dostupných pre americký trh, je zdá sa ešte príliš skoro.

Náš tip
V Austrálii chcú trestať neoprávnené obsadenie nabíjacích staníc pokutami
23. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+