MojElektromobil

Citroen predstavil novú generáciu modelu ë-Berlingo. Už od premiéry jeho koncernových súrodencov Peugeot e-Rifter a Opel Combo Electric sme očakávali, že technické parametre nového Citroenu budú veľmi podobné, a nebudú sa zásadne líšiť ani od jeho predchádzajúcej generácie. Informácie priniesol portál electrive.

citroen e-berlingo
Citroen ë-Berlingo | Zdroj: Citroen

Zásadnou zmenou prešiel vzhľad prednej časti. Ten sa prispôsobil novému dizajnovému jazyku značky po vzore malého Citroenu ë-C3. Zmenilo sa aj logo v prednej maske a výrazne sa rozšírili možnosti konektivity. Zároveň do vozidla pribudli praktické prvky, ako napríklad tepelné čerpadlo. Výkon motora zostáva aj v novej generácii na úrovni 100 kW, rovnako ako v prípade e-Rifteru či Comba Electric.

Batéria, dojazd a nabíjanie

Taktiež batéria s kapacitou 50 kWh na prvý pohľad predznamenáva, že pohonného ústrojenstva sa zmeny nedotkli. Naopak práve tam Citroen vykonal zásadné zmeny, vozidlo totiž dostalo novú LFP batériu. Kapacita akumulátora sa tiež zvýšila, hoci kapacita minulej aj novej batérie udáva zhodných 50 kWh. Tentokrát však nejde o hrubú hodnotu, ale o čistú využiteľnú kapacitu. To sa odzrkadlilo na zmene hodnoty dojazdu podľa WLTP, ktorá narástla z 270 kilometrov až na úroveň 320 km. o To predstavuje zlepšenie takmer 20 %.

citroen e-berlingo
Interiér nového ë-Berlinga | Zdroj: Citroen

Výrobca síce neprezradil názov dodávateľa nového akumulátora, avšak rovnakú technológiu aplikuje aj na iné modely než malé dodávky. Napríklad novinka v kategórii malých elektromobilov, Citroen ë-C3, bude mať tiež batériu LFP.

Hoci Citroen neuvádza presnú rýchlosť nabíjania novej batérie jednosmerným prúdom, vychádzajúc z jeho koncernových súrodencov to bude maximálne 100 kW. V tlačovej správe sa uvádza, že nabitie batérie z 0 na 80 % trvá 30 minút “na verejnej 100 kW nabíjacej stanici”.

citroen e-berlingo
Citroen ë-Berlingo | Zdroj: Citroen

Nové ë-Berlingo sa štandardne dodáva so 7,4 kW palubnou nabíjačkou a na želanie môže byť vybavené DC nabíjačkou s výkonom 11 kW.

Citroen ë-Berlingo cena a konkurencia

Cena novinky zatiaľ nie je známa.

Konkurencia však taktiež nespí a okrem sesterských modelov Peugeot e-Rifter a Opel Combo Electric tak bude nové ë-Berlingo čeliť aj ďalšiemu rivalovi z Francúzska, ktorým je pred nedávnom predstavený Renault Kangoo E-Tech electric.

Náš tip
Renault Kangoo E-Tech 100% electric prichádza v novej generácii
13. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+