MojElektromobil

Po krátkom čase sa v súvislosti s novou stratégiou koncernu General Motors objavili ďalšie informácie. Portál Car and Driver oslovil svoje zdroje z prostredia automobilového giganta a výsledkom je ešte väčšie prekvapenie než len samostatná značka Corvette zameraná na elektromobilitu.

Zatiaľ nepotvrdené informácie hovoria, že General Motors chystá rovnaký osud aj pre ikonické modely Chevrolet Camaro Cadillac Escalade. Nové samostatné značky teda majú vzniknúť už prinajmenšom z trochu modelov (Corvette, Camaro a Escalade), pričom všetky tri majú byť zamerané na produkciu širokého portfólia elektromobilov.

General Motors mal potenciálnych kandidátov na osamostatnenie hľadať aj v rade ďalších značiek ako napríklad Silverado a Suburban, no nakoniec ich z rôznych dôvodov vynechal. Aby prechod na samostatné podznačky dával vôbec zmysel, každá z nich bude ponúkať minimálne tri od seba jasne odlíšiteľné modely.

Spomína sa aj niekoľko podrobností o možnej ponuke nových elektrických značiek. Ponuka modelov Escalade vraj bude na začiatok obsahovať plne elektrický 7-miestny model crossover, akúsi zmenšenú verziu obrovského SUV Cadillac Escalade. Pre čínsky trh má byť v hre minivan a značka vraj zavíta do segmentu luxusných modelov pre náročný terén. V prípade značky Camaro sa spomína plne elektrické kupé, kabriolet a športový crossover.

Corvette sa vraj stane samostatnou značkou zameranou na elektromobily

30.11.2022

Informácia na ktorú sa netrpezlivo čakalo je konečne tu. Dozvedáme sa ako bude vyzerať prvotná ponuka, ktorou Chevrolet realizuje výrazný odklon od svojej spaľovacej tradície. A ako informuje portál Car and Driver, dočkali sme sa poriadneho prekvapenia.

Kým ešte v úvode roka značka spomínala prípravu jedného plne elektrického modelu, dnes sa už hovorí, že sa ich nakoniec dočkáme hneď dvoch. A to dokonca v dvoch úplne odlišných kategóriách – SUV a štvordverové kupé. Stať by sa tak malo v roku 2025. Neskôr má nasledovať dvojmiestny športiak, opäť v elektrike.

Podľa informácií z koncernu General Motors je pre rok 2025 dokonca pripravovaná samostatná podznačka Corvette už so zameraním na plne elektrické modely. Jej primárnym cieľom pritom nemá byť prekonanie modelov Taycan či Cayenne, ale skôr zachovanie legendy, a to v modernej a plne elektrickej podobe. Snaha o zachovanie podstaty Corvette je stále prítomná, no automobilka priznáva, že pokroku sa jednoducho nemôže vyhýbať.

Zatiaľ sa nespomína nič konkrétne a vzduchom lietajú len náznaky. Chevrolet vraj do toho s elektrickou značkou Corvette pôjde naplno. Prvotné návrhy nových modelov počítali napríklad s využitím akumulátorov s vysokou kapacitou, špičkovým softvérom, dvojstupňovou automatickou prevodovkou, patentovaným chladiacim systémom, ako aj s 800-voltovou architektúrou, 350 kW nabíjaním a vysokootáčkovými elektromotormi. Inak povedané, vo výsledku by sme mali vidieť  “nadupané” elektrické športiaky.

Chevrolet sa púšťa do odvážneho kroku. Corvette dorazí ako elektromobil

26.4.2022

Niekde nemožné, čoskoro realita. Koncern General Motors potvrdil, že prostredníctvom svojej značky Chevrolet vyrobí plne elektrický model Corvette. Na plnohodnotný elektromobil si chvíľu ešte budeme musieť počkať, no už v roku 2023 na trh dorazí jeho predzvesť v pohode hybridného modelu.

Mark Reuss, šéf General Motors, sa o nečakané novinky podelil na sociálnej sieti LinkedIn. Už budúci rok sa máme dočkať elektrifikovaného modelu Corvette, čo podľa všetkého znamená, že pôjde o hybrid s pohonom obidvoch náprav. Zverejnené bolo dokonca aj promo video, ktoré tento model zachytáva počas radovánok na zasneženom povrchu.

S výnimkou potvrdenia existencie a oznámenia predbežného termínu uvedenia na trh chýbajú akékoľvek ďalšie informácie. Tu už nastupujú špekulácie, a aj tie sú veľmi strohé. Hovoria o hybride s výkonom na úrovni 650 koní a 6,2-litrovom motore V8, ktorému bude spoločnosť robiť práve elektromotor.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že elektrický dojazd nebude dosahovať žiadne závratné hodnoty, a to ani v prípade, že by sme sa nakoniec dočkali plug-in hybridu. Informácie o možnej predajnej cene sú taktiež zahalené rúškom tajomstva. Hrubý odhad bude začínať niekde na 100 000 dolároch.

Podobne odvážne projekty v segmente elektromobility v poslednej dobe pribúdajú. Za zmienku stojí napríklad plne elektrický Hummer, elektrický Ford Mustang Mach-E či najnovšie snaženia luxusných značiek Bentley a Rolls-Royce.

8. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+