MojElektromobil

Huyndai v novembri 2021 spustil nabíjaciu službu Charge myHyundai, čím sa pripojil k ostatným automobilkám a službám ako sú Kia Charge.či POWERPASS z dielne ŠKODA AUTO. Všetky tieto nabíjacie služby fungujú na rovnakom princípe – cez jedno používateľské konto, respektíve prístupovú kartu, umožňujú pristupovať k tisícov či priamo stotisícom nabíjacích staníc doma a v zahraničí.

Služba Charge myHyundai pri spustení zastrešovala približne 285-tisíc nabíjacích bodov v 29 štátoch Európy vrátane Slovenska. Hyundai teraz v novej tlačovej správe uvádza, že sieť v ostatných mesiacoch rozšíril a aktuálne už pokrýva vyše 314-tisíc nabíjacích bodov. Na Slovensku je ich 550.

Súčasne sa pochváli, že po dvoch mesiacoch od spustenia na Slovensku službu Charge myHyundai využíva už tretina všetkých slovenských zákazníkov, teda majiteľov elektrických vozidiel Hyundai.

Nový balíček pre prístup do siete IONITY

Základná ponuka služby sa nezmenila a naďalej pozostáva z troch balíkov Flex, Smart a Easy. Huyndai napriek tomu hlási jednu zmenu, ktorá sa potenciálne môže dotknúť zákazníkov. Doplnkový balíček pre využívanie nabíjacích staníc zo siete IONITY bol rozšírený o lacnejší variant.

Pôvodne bol k dispozícii len balík IONITY Premium za 13€ mesačne. Nabíjanie v sieti IONITY je v tomto prípade dostupné za zvýhodnenú cenu 0,29€ za 1 kWh alebo minútu nabíjania. Štandardná cena nabíjania je 0,79€ za 1 kWh.

S novým balíkom IONITY Lite zaplatí zákazník za nabíjanie na nabíjačkách IONITY v porovnaní s bežnou cenou 0,79 €/kWh/min. len 0,52 € za kWh alebo minútu nabíjania. Poplatok za balík IONITY Lite je 4,50 € mesačne. Druhý balíček má podstatne nižší mesačný poplatok, no drahšie nabíjanie, preto si to treba poriadne prepočítať.

Štatistiky využívania služby Charge myHyundai

Štatistiky slovenského importéra značky Hyundai odhalili viaceré zaujímavosti. Po dvoch mesiacoch fungovania Charge myHyundai si službu aktivovala už takmer tretina (32%) všetkých zákazníkov, ktorí vlastnia čisto elektrický alebo plug-in hybridný model Hyundai. Kým 88% z nich so službou nabíjalo svoje auto zatiaľ iba na Slovensku, zvyšných 12% ju už stihlo využiť aj v zahraničí.

Zaujímavé je porovnanie jej využívania. Na Slovensku zákazníci nabíjajú autá na rýchlejších DC nabíjačkách v 80% prípadov, pri cestách v zahraničí tak urobili tak až v 92% prípadov. Priemerný čas strávený na AC nabíjačke bol 40 minút na Slovensku a až 2 hodiny a 33 minút v zahraničí, na DC nabíjačkách zákazníci Charge myHyundai strávili v priemere 28 minút pri nabíjaní na Slovensku a 32 minút pri nabíjaní auta v zahraničí.

Foto: Hyundai

A kedy slovenskí zákazníci Charge myHyundai svoje autá nabíjajú? Najviac ľudí – až 29% – tak robí okolo obeda medzi 12:00 a 14:00. Často sa autá nabíjajú aj ráno od 9:00 a v poobednajších hodinách. Od 18:00 a v noci, pochopiteľne, počet nabíjaní so službou Charge myHyundai klesá.

Náš tip
Mýty o elektromobiloch: Skutočne trvá nabíjanie na rýchlonabíjačke 5 hodín? | BLOG
28. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+