MojElektromobil

Po tom, čo Tesla začiatkom januára 2023 na kľúčových trhoch znížila ceny svojich elektromobilov Tesla Model 3 a Tesla Model Y začínajú prichádzať prvé reakcie zo strany ostatných výrobcov elektrických vozidiel. Úprava cien bola zo strany Tesly strategickým krokom a v prípade vybraných čínskych miest sa mala pretaviť až do 500 % nárastu objednávok.

Preto nebude veľkým prekvapením, že nad úpravou ceny svojich elektromobilov začínajú uvažovať aj ďalšie automobilky, ktoré sa môžu obávať straty svojho doterajšieho trhového podielu. Jedna z prvých konkrétnych reakcií má podľa portálu InsideEVs prichádzať práve z Číny, ktorá predstavuje jeden z najväčších trhov pre elektromobilitu.

Ceny k 17. januáru 2023 začala upravovať známa značka XPeng. Týkať sa majú najpopulárnejších modelov z ponuky, pričom vo vybraných prípadoch má ísť o zníženie ceny až na úrovni 13 %. Predajná cena najpopulárnejšieho sedanu XPeng P7 bola znížená v prepočte o 4500 dolárov. Po tejto úprave začína na 31 000 dolároch a reálne došlo k zníženiu o 12,5 %.

V prípade plne elektrického SUV Xpeng G3i bola predajná cena znížená obdobne o 12 % a aktuálne začína na 22 000 dolároch. Najväčšie percentuálne zníženie bolo realizované pri sedane XPeng P5, ktorý po úprave štartuje na 23 200 dolároch. Jedine elektrické SUV XPeng G9 postavené do pozície vrcholového modelu zostalo bez akejkoľvek cenovej úpravy.

XPeng v oficiálnom vyjadrení uvádza, že terajšia úprava cien je súčasťou jej prístupu ako plne elektrické autá sprístupniť čoraz väčšiemu okruhu zákazníkov. Súčasne chce týmto krokom dochádza k zvýšeniu konkurencieschopnosti súčasných modelov. Výrobca spomína aj svoje všeobecné postoje kam spadá zvyšovanie efektivity a znižovanie cien nových technológií.

Kompenzácia pre súčasných majiteľov

Zákazníkom, ktorí predmetné elektromobily zakúpili počas predošlého roka bude poskytnuté bezplatné predĺženie servisnej záruky o 4 roky a súčasne predlženie všeobecnej záruky na 10 rokov, respektíve 200 000 najazdených kilometrov. Ide o formu kompenzácie.

Aktuálne sa očakáva, že k znižovaniu cien elektromobilov bude počas najbližších mesiacov pristupovať čoraz viacero značiek, aby si vo svetle teraz tak atraktívnych Tesiel zachovali konkurencieschopnosť.

Náš tip
Moja prvá dovolenka s elektromobilom: z Bratislavy do Barcelony a späť (1.časť) | BLOG
18. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+