MojElektromobil

A je to tu zase. Automobilky sa predbiehajú v tom, ktorá vyrobí čo najlepší cenovo dostupný elektromobil. Najviac sa v tomto smere darí Číňanom, ich automobilky majú v ponuke aj modely za cenu v prepočte okolo 15-tisíc eur. Avšak len na domácom trhu. U nás začína cena elektromobilov na úrovni tesne nad 20 000 €. Tie najlacnejšie sú samozrejme malé mestské vozidlá s kratším dojazdom.

Nemali by ste prehliadnuť:

Do tohto súboja má v pláne vstúpiť aj obľúbená nemecká automobilka Audi, ktorá patrí koncernu Volkswagen. Audi už niekoľko elektrických vozidiel v ponuke má, no o žiadnom z nich by sme nemohli povedať, že je cenovo dostupné. Portál Autocar teraz uvádza, že sa automobilka o také pokúsi už čoskoro.

Cenovo dostupný elektromobil od Audi

Vozidlo by malo ponúknuť kompaktné rozmery ideálne do mesta a dostupnú cenu. Ak k tomu pridáme silu značky, mohlo by ísť o veľmi zaujímavý a úspešný model. Ale len v prípade, ak bude cena naozaj zaujímavá. Aj keď má byť priaznivá, rozhodne nemôžeme očakávať, že bude niekde na úrovni Dacie Spring, ktorá je momentálne najlacnejším elektromobilom na našom trhu.

Audi e-tron GT RS TEST
Audi RS e-tron GT – najlepší elektromobil Audi

Nový kompaktný elektrický model od Audi by mal byť predstavený v roku 2027, takže si na jeho premiéru ešte chvíľu počkáme. Automobilka si uvedomuje aktuálnu silu čínskych elektrických vozidiel na trhu a práve im chce konkurovať. Bližšie detaily či dokonca špecifikácie zatiaľ nepoznáme, no výkonný riaditeľ Audi, Gernot Döllner, hovorí, že pôjde o úžasné a unikátne vozidlo. A to sú naozaj veľmi silné reči.

Platforma MEB

Nový elektromobil by mal byť alternatívou k modelu A3 a hovorí sa o tom, že by mohol dostať označenie Audi A2 e-tron. Ohľadom dizajnu je možno hovoriť ešte skoro, ale pravdepodobne pôjde o akýsi menší mestský crossover, a to aj napriek označeniu A2. Na minuloročnom autosalóne v nemeckom Mníchove naznačil technický šéf automobilky (Oliver Hoffman), že nový model by mal byť postavený na elektrickej platforme MEB od Volkswagenu. Na tejto platforme sú postavené napríklad obľúbené modely Volkswagen ID, Cupra Born či Audi Q4.

Volkswagen platforma MEB
Platforma VW MEB | Zdroj: Volkswagen Anhui

Jediné, čo teraz vieme naisto, je to, že pôjde o najmenšie vozidlo v elektrickom portfóliu značky, a taktiež bude aj najlacnejším modelom s elektrickým pohonom v ponuke.

Náš tip
Volvo na eFleet Day 2024: Zoznámte sa s horúcou novinkou Volvo EX30
3. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+