MojElektromobil

Píše sa história na trhu s ropou. Cena americkej ropy WTI sa totiž dostala pod 0 dolárov za barel, čo je najnižšia hodnota, ktorú dosiahla od momentu, kedy NYMEX spustil predaj kontraktov s ropou v roku 1983. Globálny trh s ropou je po pondelkovom prepade otrasený, informuje CNN.

Táto situácia však neprišla len tak z ničoho. Už minulý týždeň sa ceny dostali na 18-ročné minimum, čo bolo iba výsledkom zvyšujúceho sa napätia na trhu. Súčasná kríza veľkým spôsobom zasahuje rôzne odvetvia, pričom práve biznis okolo čierneho zlata nie je výnimkou. Práve spomínaný pokles bol iba odpoveďou na strach z neznámeho objemu strát, ktorý má vyplývať z prebytku ropy.

Dohodnuté zníženie produkcie OPEC, Ruskom a inými výrobcami nemusí dostatočné pre pokrytie strát z nižšieho dopytu: „Netrvalo dlho, kým trh zistil, že dohoda OPEC+ v súčasnej podobe nebude dostatočná pre vyváženie trhu s ropou„, napísal Stephen Innes , šéf stratégie globálneho trhu z AxiCorp. Najväčšie obavy plynú práve z toho, aké množstvo ropy ešte dokážu Spojené štáty uskladniť, nakoľko dopyt stále klesá.

Májové kontrakty WTI síce boli jediné z desiatok ďalších, ktoré sa dostali do záporných čísiel, no situácia je naozaj zmiešaná. Napríklad júnové kontrakty americkej ropy sa prepadli o viac ako 12 % na  21,87 dolára, pričom globálny benchmark – Brent, klesol o 3,9 % pod 27 dolárov. Napríklad londýnsky alebo nemecký trh zaznamenal mierny nárast, francúzsky však klesol. Podobná situácia je aj v Ázií, no ako sa bude trh s ropou vyvíjať v najbližších mesiacoch ukáže až čas. Prípadné uvoľňovanie opatrení by situáciu mohlo zvrátiť, avšak ani prípadný nábeh bude skôr veľmi pozvoľný.

22. apríla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+