MojElektromobil

Saudská Arábia, známa aj ako ropné kráľovstvo, sa pre mnohých možno trochu prekvapivo rozhodla vstúpiť do sveta elektromobility. V spolupráci so spoločnosťami BMW a Foxconn rozbieha svoju vlastnú značku Ceer. Na tému upozornil portál Electrek.

Hoci je najväčším svetovým producentom a distribútorom ropy, elektromobilite venuje pozornosť už nejaký ten čas. V časoch kedy Elon Musk hovoril o presunutí Tesly do súkromných rúk mala byť práve Saudská Arábia jedným z možných investorov, ktorý by odkúpil akcie. 

Ako pripomína dobový článok portálu CNBC, v rámci diverzifikácie národného hospodárstva Verejný investičný fond Saudskej Arábie vlastnil viac ako 8 miliónov akcií Tesly, no začiatkom roka 2020 predal takmer celý svoj podiel v hodnote 7 miliárd dolárov. 

Ďalšia investícia v tomto odvetví putovala do automobilky Lucid Motor, na ktorú pripadla 1 miliarda dolárov. Koncom apríla 2022 sa Saudská Arábia dohodla na odkúpení 100 000 elektromobilov Lucid počas desiatich rokov. 

Teraz sa saudskoarabský princ Muhammad bin Salmán rozhodol, že nastal čas vytvoriť si vlastnú značku elektromobilov, ktorá bude podporovať domáci automobilový priemysel a súčasne sa pričiní na znižovaní emisií z dopravy. Foxconn sa bude podieľať na zabezpečení elektrickej platformy a zo strany BMW budú odkúpené niektoré technológie. Prvý elektromobil značky Ceer bude na trh uvedený už v roku 2025.

Náš tip
Robotický nabíjací konektor ako pomocník pre vodičov so zdravotným postihnutím
4. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+