MojElektromobil

Známy čínsky výrobca BYD, ktorý len začiatkom roka náhle ukončil výrobu vozidiel so spaľovacími motormi, aby sa plne sústredil na elektrifikované portfólio, plánuje posilniť svoje postavenie. Dosiahnuť to chce prostredníctvom dvoch nových značiek so zameraním na plug-in hybridy a elektromobily pre prémiové trhy.

Ako upozornil portál Automotive News, prvá z nich nesie označenie “Yangwang” a oficiálne bude predstavená počas prvého štvrťroka 2023. Zameraná bude na elektrické autá vyššej kategórie pre náročnejších zákazníkov. Formálny vstup na trh bude sprevádzať aj predstavenie prvého elektrického modelu, ktorý má ponúknuť “prevratné technológie”.

Podrobnosti nateraz chýbajú, no výrobca spomína cenovú hladinu na úrovni 141 000 dolárov, čo znamená, že sa postaví rivalom zo skutočne prémiového segmentu. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o vysokovýkonné SUV. Tento predpoklad sa opiera o niekoľko “špionážnych fotografií” zachytávajúcich údajného konkurenta pre “elektrické géčko” – EQG od Mercedes EQ.

V priebehu roka 2023 pribudne aj druhá značka patriaca do rodiny BYD, ktorá bude zameraná na luxusné a rodinné modely elektrických vozidiel. O tejto druhej značke nie sú dostupné prakticky žiadne informácie, takže si budeme musieť počkať.

BYD patrí medzi čínske značky s výrazným záujmom o európsky trh. Nedávna analýza poukázala na rastúcu silu výrobcov z Číny. Očakáva sa, že do roku 2025 bude v Európe predaných 800 000 vozidiel z čínskej produkcie a výraznejší nárast v importe ale má byť pozorovateľný už počas roka 2024.

Náš tip
Predaje elektromobilov vyskočili. Čínska dominancia mieri do Európy
24. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+