MojElektromobil

Odklon od tradičných áut so spaľovacími motormi smerom k plug-in hybridom a elektromobilom nie je v automobilovom priemysle žiadnou novinkou. Dnes má už takmer každá väčšia značka svoje plány ako postupne ukončiť predaj vozidiel so spaľovacím motorom, a v niektorých prípadoch aj ukončiť vývoj tejto pohonnej jednotky.

V rámci Európy bol ešte donedávna vo všeobecnosti ako termín veľkého zlomu označovaný rok 2035. Aktuálne je to ale už tak, že množstvo popredných automobiliek svoje plány v oblasti elektrifikácie zintenzívnilo. Plne elektrickými sa chcú stať už od roku 2030, čo je dokonca skôr pravidlom, než výnimkou. Samozrejme, že stále sú tu aj značky, ktoré sa chcú predaju vozidiel so spaľovacími motormi venovať čo najdlhšie to bude možné.

BYD hlási náhlu zmenu

Zaujímavá správa v súvislosti s prechodom na výrobu elektrifikovaných modelov najnovšie prichádza z Číny. Spoločnosť BYD, ktorá je najväčším čínskym výrobcom elektromobilov náhle oznámila, že ku koncu marca 2022 končí s výrobou tradičných modelov so spaľovacími motormi. Namiesto toho sa s okamžitou platnosťou ide zamerať na segment hybridov, plug-in hybridov a batériových elektromobilov. Na novinku upozornil portál CNBC.

BYD samozrejme nekončí s výrobou či vývojom spaľovacích motorov ako takých. Tie totiž bude využívať práve vo svojich elektrifikovaných modeloch. Čínska automobilka sa už dávnejšie po boku súkmeňovcov Volvo, Ford, General Motors, Mercedes-Benz a Jaguar Land Rover zaviazala k celkovému odklonu od spaľovacích motorov do roku 2040.

Najnovší krok preto môžeme vnímať ako začiatok novej stratégie pre „zelenšiu budúcnosť“ celej značky. Hovorca spoločnosti BYD dokonca uviedol, že v budúcnosti dôjde k presedlaniu na výrobu výhradne plug-in hybridov a elektromobilov. To znamená, že z rovnice vypadnú hybridy, ktoré tam ešte dnes majú svoje miesto.

Čínsky zálusk na Európu

Za zmienku stojí, že hoci je BYD čínskou značkou, svoju pozornosť čoraz aktívnejšie obracia smerom k Európe. Omnoho aktívnejšia je v tomto ohľade konkurenčná automobilka NIO, ktorá je známa hlavne svojimi servisnými stanicami pre rýchlu výmenu batérií v elektromobiloch, namiesto využívania bežných nabíjacích staníc. Priamo na Slovensko mieri aj značka MG so svojimi plug-in hybridmi a elektromobilmi.

Náš tip
Plne elektrické Porsche 911? Vedenie značky začína meniť názor
5. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+