MojElektromobil

Spojené kráľovstvo zakáže predaj nových benzínových a dieselových áut skorej, než pôvodne plánovalo. Namiesto donedávna vytýčeného roku 2035, k tomu pristúpi už v roku 2030.

Zaujímavé na tom je, že v praxi ide už o druhé takéto prehodnotenie zvažovaného zákazu. V začiatkoch Briti počítali s rokom 2040, najnovšie k tomu má dôjsť o celú dekádu skorej. Predaje hybridných vozidiel pritom budú umožnené do roku 2035.

Na tému upozorňuje spravodajský portál CNN, ktorý uvádza, že okrem zámeru bojovať so znečistením ovzdušia sa za rapídnym postrčením plánov skrýva aj snaha podporiť obnovu ekonomiky zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu.

S celkovým posunom krajiny smerom k obnoviteľným zdrojom a elektromobilom by malo v Británii vzniknúť množstvo dlhodobo udržateľných pracovných pozícií v oblasti energetiky, dopravy a technológiách. Celkovo by malo ísť až o 250 000 pracovných pozícií.

Podpora infraštruktúry, výroby batérií a dotácie

Zákaz vozidiel s klasickými spaľovacími motormi je súčasťou rozsiahlej “zelenej priemyselne revolúcie”, ktorá prebieha pod taktovkou britského premiéra Borisa Johnsona.

Obsahuje celkovo 10 kľúčových bodov a počíta s balíkom vládnych investícií v objeme 12 miliárd libier. Britská vláda súčasne očakáva, že privátny sektor v rámci novej “zelenej iniciatívy” investuje viac než trojnásobok tejto sumy – 36 miliárd libier.

Z balíka vládnych investícii poputuje 1,3 miliardy libier do rozvoja nabíjacej infraštruktúry, takmer pol miliardy pôjde na podporu vývoja a výroby batérií pre elektrické autá a 582 miliónov libier bude použitých na dotácie pre podporu predaja bezemisných a nízkoemisných vozidiel.

Automobilky vyjadrili znepokojenie

Výrobcovia automobilov príliš nezdieľajú najnovší vládny entuziazmus pre zelenšiu budúcnosť. Celková myšlienka sa stretáva s veľkým pochopením, no agresívne načasovanie už nie.

Najnovší posun termínu zákazu predaja benzínových a dieselových vozidiel vraj môže pre britský automobilový priemysel predstavovať až príliš tvrdú ranu. Situácia je už teraz ďaleko od ideálnej v dôsledku dlhoročnej neistoty ohľadom “brexitu”, do čoho ešte prišlo ekonomické oslabenie v dôsledku koronavírusu.

Automobilky po ohlásení nových vládnych plánov preto celkom prirodzene vyjadrili značné znepokojenie. Dodržanie nového termínu označujú ako “neskutočne veľkú výzvu”.

Náš tip
Tesla, Rivian, UBER a ďalšie firmy spájajú sily. Projekt ZETA bude tlačiť na rýchlejšiu elektrifikáciu dopravy
19. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+