MojElektromobil

Ako sme vás informovali, Tesla tento týždeň vystavila svoj dlhoočakávaný Model 3 vo Viedni. Zisťovali sme všetky detaily, ktoré by mohli záujemcov o tento cenovo dostupnejší elektromobil od Tesly zaujímať.

Viedenský showroom

Model 3 sa nachádza v showroome Tesly v centre Viedne na Wallnerstraße 3. Bude tu vystavený do 3. decembra 2018, po tomto termíne bude postupne vystavovaný na ďalších miestach v Rakúsku. Showroom má otvorené v pondelok až piatok od 10. do 19. hodiny, v sobotu od 10. do 18. hodiny. V prvých dňoch pre obrovský záujem Tesla obmedzovala vstup na držiteľov rezervácii. Aj tí podľa vlastných slov čakali v dlhom rade približne 45 minút. Aktuálne už môže Model 3 vidieť ktokoľvek kto sa pri vstupe zaregistruje.

V bezprostrednej blízkosti sa nachádza stanica metra U3 Herrengasse. Auto môžete zaparkovať aj v garáži Freyung asi 200 metrov od showroomu. Cena parkovného je 4,50 Eur na hodinu, platiť sa dá bezkontaktne priamo na rampe.

Počas vybraných dní sa vám budú venovať aj česky hovoriaci špecialisti Dominik Hasala a Antonín Kašík.

Náš dojem v skratke

Môžete vidieť tisíce fotiek, pozrieť si stovky videí. Ale vidieť Model 3 naživo je úplne iný zážitok. Na pohľad zvonku nepôsobí zásadne menším dojmom než Model S. Chýbajúce centimetre však oceníte pri parkovaní, či manévrovaní v podzemných garážach.

Z kľučiek ktoré sa nevysúvajú budete mať najprv zmiešané pocity – na jednej strane auta ich treba chytať ľavou rukou, na tej druhej zas pravou. Zvyknete si ale rýchlo. Keď zoberieme do úvahy, že práve motorické vysúvateľné kľučky boli jednou z najporuchovejších častí na Modeloch S a X, radi Tesle túto zmenu odpustíme. Zvnútra sa dvere ovládajú tlačidlom umiestneným v mieste, kde by ste hľadali páčku otvárania.

Maximálny minimalizmus. Takto by sa dal zjednodušene nazvať interiér Modelu 3. A to mala byť pochvala. Okamžite vás upúta krásne prevedenie palubnej dosky a 15-palcový displej. Jeho ovládanie je veľmi príjemné a plynulé.

Obe predné sedadlá sú maximálne pohodlné, interiér opticky zväčšuje priehladná panoramatická strecha. Pasažieri vzadu budú pociťovať o málo väčšie obmedzenie než v Modeli S, ako do dĺžky, tak do výšky.

 

Predný kufor (tzv. „frunk“) je stále dostatočne veľký, navyše má praktickejší tvar než na Modeli S a X. Veľkosť zadného kufra je na túto triedu vozidla úplne v poriadku. Obmedzením tak bude prevažne menší nakladací otvor. Tesla v Modeli 3 ponechala aj praktické bočné úložné miesta známe z Modelu S vľavo a vpravo. Pravé z nich je rovnako ako u jeho predchodcu zaslepené subwooferom, ale iba v prípade ak je obsiahnutý v objednanom balíku.

19-palcové disky sú nádherné. Štandardne dodávané 18-palcové „aero wheels“ zase predlžujú dojazd, a to až o celých 12 percent.

Tesla a Slovensko

Tesla má aj zo Slovenska množstvo predobjednávok na Model 3. Zákulisné informácie hovoria, že showroomy a servis by sa koncom budúceho roka mohli objaviť aj na Slovensku. Tesla hovorí o rozšírení servisných kapacít vo Viedni, ktoré je už nevyhnutne potrebné. Servis Tesly by sa v priebehu budúceho roka mal objaviť v Prahe, ďalšie lokality ani termíny zatiaľ oficiálne potvrdené neboli.

Dominik Hasala nám vysvetlil, že otvorenie showroomov na malých trhoch ako je Slovensko nie je také jednoduché ako na prvý pohľad vyzerá. K dispozícii totiž musia byť všetky materiály v Slovenčine. Prekladať treba všetky reklamné brožúry, nápisy, dokumenty, zmluvy, web, videá, a to všetko priebežne, aktualizované takmer každý deň. A nejde iba o preklady. Všetky zmluvy musia byť právne prispôsobené, všetky postupy musia byť v súlade s našimi zákonmi. Kým v regióne nemecky hovoriacich krajín DACH je viac ako 100 miliónov obyvateľov, na Slovensku je nás 5,5 milióna. Navyše s neporovnateľne nižšou kúpyschopnosťou obyvateľstva. Nebyť týchto komplikácii, Tesla by bola na Slovensku už dávno. Doteraz však bolo efektívnejšie robiť predvádzacie akcie (napr. v Auparku v Bratislave, v hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách a podobne). S príchodom Modelu 3 sa môže všetko zmeniť.

Autá si vyzdvihnú v Tilburgu

Držitelia rezervácii, ktorí si objednajú modely Performance a Long Range Dual Motor, by sa mohli svojich áut dočkať v prvej polovici budúceho roka. Keďže dovtedy sa pravdepodobne showroomu na Slovensku nedočkáme, budú mať zatiaľ dve možnosti ako si svoje auto vyzdvihnúť. Buď si ho dajú doviezť prepravnej službe, alebo si ho vyzdvihnú v holandskom Tilburgu. Vyzdvihnutie vo Viedni bohužiaľ pre právne komplikácie stále nie je možné.

Z našich skúseností rozhodne odporúčame vyzdvihnutie v Tilburgu. Je to lacnejšie, zúčastníte sa odovzdávacieho rituálu, a cestou naspäť sa podrobne zoznámite s autom a nabíjaním na Superchargeroch. Treba si však dávať pozor na nový CCS port. Úplne prví majitelia možno narazia na problém s nabíjaním na Superchargeroch, ktoré ešte nebudú upgradnuté na podporu CCS. Obdržali sme však informáciu, že v mape by sa mali zobrazovať iba kompatibilné stanice, vrátane bližšie neurčenej partnerskej siete.

Kedy spustia konfigurátor v Európe?

Kedy si držitelia rezervácii v Európe budú môcť nakonfigurovať svoje auto nevedia ani priamo v Tesle. Okrem Ameriky a Kanady bol konfigurátor spustený už aj v Číne, Európa stále čaká. Namiesto pôvodne spomínaného dátumu 19./20. decembra sa ale už šepká o prvom decembrovom týždni. Pri objednávke bude možné uplatniť aj referral kód pre získanie výhody – aktuálne je ňou bezplatný supercharging na 6 mesiacov.

Štátne dotácie

Do hry vstupuje aj plánované druhé kolo dotácii na nákup elektromobilov. Či bude možnosť pri kúpe Modelu 3 využiť novopripravované štátne dotácie zatiaľ nie je jasné. Presnejšie podmienky by mali byť zverejnené v nasledujúcich dňoch, následne ešte musia prejsť schvalovaním. Podmienkou predchádzajúceho kola bolo, aby automobilka mala na Slovensku zastúpenie. A to Tesla zatiaľ nespĺňa.

Ďalšie informácie

Pre všetkých držiteľov rezervácii a záujemcov o Model 3 pripravujeme aj ďalší exkluzívny obsah. Existujúci majitelia Modelov S a X vám poradia so správnym výberom batérie, motorizácie a ďalších voliteľných prvkov. Sledujte nás na Facebooku, alebo sa prihláste na odber noviniek súvisiacich s Modelom 3 vo formulári nižšie.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Potvrdené: Tesla Model 3 príde do Európy s CCS konektorom. Prečo je to dôležité?
Náš tip
Tesla budúci rok zdvojnásobí počet Superchargerov
Náš tip
Pripravuje sa podpora elektromobilov na Slovensku. V hre je aj nové kolo dotácii

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

23. novembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+