MojElektromobil

Mercedes-Benz a BMW zakladajú spoločný podnik na vybudovanie spoločnej siete rýchlonabíjacích staníc v Číne. Podiel vo firme si rozdelia rovným dielom 50:50. Cieľom je budovať a prevádzkovať sieť rýchlonabíjacích staníc, ktorá bude zákazníkom poskytovať prémiové nabíjacie služby a zlepšiť celkovú skúsenosť s verejným nabíjaním.

Dvojica má spoločný cieľ, preto bude využívať svoje know-how z predchádzajúcich aktivít v oblasti nabíjania na celom svete a v Číne, ako aj znalosti trhu v segmente vozidiel nabíjateľných zo siete. Na základe toto majú vznikať na mieru šité riešenia pre elektrické vozidlá na čínskych cestách.

Spoločný podnik plánuje do konca roka 2026 vybudovať nabíjaciu sieť s minimálne 1 000 stanicami a približne 7 000 rýchlonabíjacími bodmi. Očakáva sa, že prvé rýchlonabíjacie stanice budú uvedené do prevádzky od roku 2024 v regiónoch Číny s najvyššou hustotou využívania elektrifikovaných vozidiel.

Spoločný podnik Mercedes-Benz a BMW sa bude usilovať o obstarávanie elektrickej energie priamo z obnoviteľných zdrojov všade, kde to bude možné. Sieť rýchlonabíjacích staníc bude verejne prístupná a bude k dispozícii pre všetky značky vozidiel. Pre zákazníkov značiek BMW a Mercedes-Benz majú byť dostupné špeciálne výhody. Spomína sa napríklad využívanie funkcie Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge), ako aj predbežná rezervácia nabíjacích bodov.

Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku

V kontexte nabíjacích staníc za zmienku určite stojí, že na Slovensku pred pár dňami pribudol veľký nabíjací hub prevádzkovateľa GreenWay. Podobný, hoci komplexnejší, projekt plánuje vybudovať aj ZSE Drive.

Presnejšie ide o nabíjací hub na na Landererovej ulici v Bratislave, ktorý má vybudovať ZSE Drive. Nachádzať sa tu bude 6 DC bodov s CCS konektorom a maximálnym výkonom 400 kW, ktoré budú doplnené a 4 AC body. Počíta sa aj s prípravou na zavedenie indukčného nabíjania. Ide o pilotný projekt, no ZSE Drive nevylučuje, že ďalšie podobné huby budú postavené aj na iných miestach Slovenska.

Náš tip
Tesla v Maďarsku otvára sieť nabíjacích staníc Supercharger pre všetkých
20. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+