MojElektromobil

V dnešnej dobe už môžeme povedať, že automobilky začali brať prechod na bezemisnú dopravu naozaj vážne. Dôkazom sú nové elektrické modely, ktoré automobilky teraz vymýšľajú ako na bežiacom páse. Príkladom je aj BMW, ktoré len nedávno prinieslo BMW iX1, no teraz ho bude nasledovať jeho nový brat iX2. Čo všetko prinesie prezradilo BMW v tlačovej správe.

Samotné BMW zaraďuje svoj najnovší počin do kategórie Sports Activity Coupé. Novinka oproti svojmu predchodcovi mierne narástla, pričom dostala rozmery 4 554 x 1 845 x 1 590 mm. Na svet prichádza zatiaľ len jedna výkonnostná verzie, a to BMW iX2 xDrive30. Tú by mala v budúcom roku doplniť aj ďalšia výkonnejšia verzia. Keďže má v názve xDrive, znamená to, že príde s pohonom všetkých kolies a celkovým výkonom 230 kW a 494 Nm. 

BMW iX1 xDrive30 | Zdroj: BMW
BMW iX1 xDrive30 | Zdroj: BMW

Takýto výkon umožní elektromobilu zrýchliť z 0 na 100 km/h za pekných 5,6 sekundy. To je presne identický čas s menším modelom BMW iX1 xDrive30. Batéria vozidla dostáva kapacitu 64,8 kWh, čo by malo stačiť na 417-449 km dojazdu podľa štandardov WLTP. Ako rýchlo ju dokážeme nabiť však zatiaľ nevieme z oficiálnych materiálov spoločnosti vyčítať. Model iX1 však dostal 130 kW nabíjanie, čo môžeme pravdepodobne očakávať aj tu.

BMW iX1 xDrive30 | Zdroj: BMW
BMW iX1 xDrive30 | Zdroj: BMW

Elektrická iX2 dostane 17″ kolesá s aerodynamicky optimalizovaným dizajnom pre lepší dojazd a pocit z jazdy.  K štandardnej výbave patrí najnovšia verzia systému varovania pred prednou kolíziou, tempomat s funkciou brzdenia, informácie o obmedzení rýchlosti a výstraha pred opustením jazdného pruhu s návratom do jazdného pruhu.

Príchod na trh nie je až tak ďaleko. Nového elektrického BMW by sme sa mali dočkať už v marci budúceho roka, a to verzie xDrive30. Ako sme už spomenuli, niekedy v lete by mala prísť aj ďalšia verzia s lepším výkonom.

BMW iX2: Cena a dostupnosť

Pôvodne sa očakávalo, že cena nového BMW iX2 bude logicky prekračovať cenu modelu iX1, ktorá začína niekde na úrovni 54 000 €. V novembri 2023 sme sa dozvedeli ako to bude vyzerať v praxi. Základný model BMW iX2 xDrive30 sa totiž objavil priamo v slovenskom konfigurátore s cenou 55 360 €. Okrem základnej výbavy je dostupný aj športový balík “Balík M Sport”, s ktorým model BMW iX2 xDrive30 na Slovensku vychádza na 59 443 €.

K tomu je ešte možné pridať aj prvky z doplnkovej výbavy ako sú adaptívne LED svetlomety, akustické sklá, asistent diaľkových svetiel, automatické stmavovanie vnútorného zrkadla, balík vnútorného a vonkajšieho spätného zrkadla, bezdrôtové nabíjanie pre mobilný telefón, el. sklápanie a vyhrievanie vonkajších spätných zrkadiel či komfortný vstup a štartovanie. V rámci balíka Innovation za 4 031 € sú dostupné aj prvky ako head-up displej na čelnom skle, BMW podsvietená mriežka chladiča Iconic Glow, asistent parkovania Plus a BMW Live Cockpit Professional.

Nové BMW iX2 na trh dorazí ako čerstvý konkurent pre modely Audi Q4 Sportback e-tron, Mercedes-Benz EQA alebo Volvo C40 Recharge.

Zdroj: BMW

Náš tip
Test BMW iX1 xDrive30: Navonok nudný no vnútri zaujímavý elektromobil
15. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+