MojElektromobil

BMW už čoskoro začne viac pretláčať svoj najnovší elektromobil iX3, avšak popritom samozrejme pracuje aj na ďalších modeloch. Jeden z nich je BMW i4, čisto elektrický sedan, ktorý sa nám opäť pripomenul na oficiálnom videu. Automobilka predvádza jeho jazdné vlastnosti, no zároveň potvrdzuje viaceré parametre, vrátane dojazdu.

Aj napriek tomu, že ide o sedan s 80 kWh batériou, vďaka výkonnému elektrickému pohonu a nízkemu ťažisku sa prezentuje ako veľmi zábavné. O dostatok sily sa stará elektromotor s výkonom 390 kW, teda asi 530 koní. Z 0 na 100 km/h má vďaka tomu zrýchliť už za 4 sekundy, čo je veľmi slušné. Ako sme už spomínali, v podvozku je ukrytá batéria s kapacitou 80 kWh – zatiaľ ale neviem, či ide o využiteľnú alebo celkovú kapacitu. Každopádne, BMW je ohľadom dojazdu odvážne, nakoľko sľubuje WLTP dojazd až 600 kilometrov.

Náš tip
BMW i3: Mestský elektromobil s nadpriemerným dojazdom | TEST

Každopádne, aj keby išlo o využiteľnú kapacitu, pre dosiahnutie takéhoto dojazdu by sa priemerná spotreba musela blížiť k 13 kWh / 100 km. A to nám príde ako nereálne. Skutočný dojazd pri kombinovanej premávke preto očakávame niekde okolo hranice 450 až 500 kilometrov pri naozaj úspornej jazde. Možno ale BMW prekvapí a v efektívnosti dosiahnu medzi najlepších. BMW i4 by sa malo dostať do výroby ešte tento rok, avšak k prvým zákazníkom zamieri až na jar budúceho roka.

25. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+