MojElektromobil

Bezpečnosť vozidiel Tesla je na špičkovej úrovni. Tesly s aktivovaným Autopilotom sú 7-krát bezpečnejšie ako priemerný automobil, tvrdí automobilka. Zverejnili aj údaje o požiaroch svojich vozidiel.

Tesla zacača dobrovoľne zverejňovať dáta o bezpečnosti svojich vozidiel v októbri 2018. V júli 2019 prvýkrát zverejnila údaje o nehodách, ktoré spôsobili požiar elektromobilov Tesla.

Bezpečnosť vozidiel Tesla

Podľa informácií posledného Tesla Vehicle Safety Report posledný kvartál  2020 mali Tesly s aktivovaným Autopilotom jednu nehodu každých 5,55 milióna najazdených kilometrov.

Vodiči Tesly bez systému Autopilot, ale s funkciami aktívnej bezpečnosti (Active Safery Fatures – majú všetky Tesly vyrábané od septembra 2014) zaznamenali jednu nehodu každých 3,3 milióna najazdených kilometrov. Ide konkrétne o funkcie AEB (automatické núdzové brzdenie), upozornenie nárazu spredu, upozornenie nárazu zboku a ďalšie.

Bezpečnosť vozidiel Tesla - Model Y (Foto: Nerdbot Photography)
Tesla Model Y (Foto: Nerdbot Photography)

Najstaršie Tesly, ktoré nemajú prvky aktívnej bezpečnosti a ani systém Autopilot (vyrobené po 09/2020), zaregistrovali nehodu každých 2,04 milióna najazdených kilometrov. Najlepšie údaje mala Tesla s Autopilotom v 1.kvartáli 2020, kedy zaznamenala jednu nehodu za 7,39 milióna km.

Pre porovnanie, priemerný automobil v USA má podľa americkej agentúry NHTSA nehodu každých 779 000 kilometrov. Ide o najnovšie dáta NHTSA z posledného kvartálu 2020.

Požiare elektromobilov Tesla

Od roku 2012 do roku 2020 nastal jeden požiar vozidla značky Tesla za 330 miliónov km. Globálne majitelia Tesiel už najazdili výrazne viac ako 1,5 miliardy kilometrov. Ide teda o extrémne výnimočné prípady.

Dáta americkej agentúry NFPA (úrad požiarnej bezpečnosti) opäť ukazujú, že Tesla je na tom niekoľkonásobne lepšie ako priemerný automobil. Priemerne nastane v USA požiar automobilu každých 30,6 milióna km.

Čerstvé crash testy Model Y

Bezpečnosť vozidiel Tesla je všeobecne na špičkovej úrovni. Len pred pár dňami agentúra NHTSA zverejnila videá a hodnotenie crash testov najnovšieho elektromobilu Tesly, crossoveru Model Y. Ten dostal, ako všetky ostatné modely Tesly, 5-hviezdičkové (najvyššie) hodnotenie vo všetkých hodnotených kategóriách.

V prípade pravdepodobnosti prevátenia na strechu dokonca  dostal Model Y najlepšie hodnotenie zo všetkých SUV v histórii testovania NHTSA. Dosiahla pravdepodobnosť prevrátenia len 7,9%. Predtým mal najlepší výsledok v rámci SUV Model X.

18. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+