MojElektromobil

Výrobcovia elektromobilov sa snažia posledné roky vymyslieť spôsob, akým by sa odlíšili od svojej konkurencie. Niektorí sa napríklad snažia priniesť najaerodynamickejšie auto, aby malo nízky odpor vzduchu a zároveň lepší dojazd. Iní napríklad ponúkajú rôzne zľavy a snažia sa minimalizovať svoje náklady pre zachovanie nižšej ceny vozidiel.

Teraz spoločnosť MAHLE prináša ďalšiu možnosť, ako sa môžu automobilky dostať do popredia. Ako už z nadpisu môžete dedukovať, ide o ďalšiu technológiu bezdrôtového nabíjania, ktorá môže priniesť prelom pre elektromobilitu, informuje MAHLE.

Nabíjanie elektromobilov sa môže výrazne zjednodušiť, a to už v najbližších rokoch. SAE International si vybrala práve produkt spoločnosti MAHLE ako globálny štandard pre bezdrôtové nabíjanie. Vodičom stačí len správne vozidlo zaparkovať, to nadviaže spojenie s nabíjačkou a nabíjanie začína. Takto jednoduché by to malo byť.

Správnemu nastaveniu vozidla nad nabíjaciu cievku pomôžu systémy priamo v aute, ktoré vodiča odnavigujú na správne miesto pre najvyššiu efektivitu nabíjania. Tomu by nemala prekážať ani špina či lístie, ktoré by sa mohli prilepiť na spodok auta. Dokonca ani taký sneh podľa informácií nemôže prekážať prenosu energie, prípadne poškodiť systém nabíjania.

Možná budúcnosť elektromobility

Pre bezdrôtové nabíjanie elektrických vozidiel musia byť štandardizované všetky komponenty týkajúce sa infraštruktúry aj vozidla. S tým možno nebudú súhlasiť niektorí výrobcovia. MAHLE sprístupní svoje riešenie celému odvetviu prostredníctvom licenčného modelu za FRAND (spravodlivých, primeraných a nediskriminačných) podmienok.

Tesla Model 3 Highland-5
Nad vlastným bezdrôtovým nabíjaním uvažuje aj Tesla

Celý systém dokonca príde aj s mobilnou aplikáciou, ktorá dokáže uľahčiť využívanie používateľom vozidiel s touto technológiou. MAHLE spolupracuje aj s takými hráčmi ako Siemens a Witricity. Spoločnými silami rozvíjajú kompletný systém nabíjacej infraštruktúry a automobilového inžinierstva. V SAE International pracuje potom viac ako 128 000 inžinierov a technologických expertov z viacerých priemyslov. SAE vyvíja globálne technologické štandardy vrátane štandardizácie identifikačného čísla vozidla.

Náš tip
Môže nástup elektromobility preťažiť sieť? Toto hovoria dáta
29. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+