MojElektromobil

DeLorean DMC-12, ktorý udal dizajnový trend pre ďalšie roky vývoja športových automobilov, už nemusí byť len youngtimer so spaľovacím motorom. Špecialisti na elektrifikáciu vozidiel zo spoločnosti Electrogenic predstavili novú sadu “plug and play”. Tá dokáže akýkoľvek kus pôvodného DeLoreanu preniesť do budúcnosti elektrickej mobility.

Spoločnosť Electrogenic používa pre zástavbu elektrického pohonu do klasických vozidiel špecializované “drop-in” súpravy,. Tie predstavujú riešenie pre viacero legendárnych modelov vrátane Land Roverov, klasických Porsche 911 a Jaguaru E-Type zo 60. rokov. Správu priniesol portál motor1.

electric DeLorean DMC-12 electrogenic
Elektrický DeLorean DMC-12 | Zdroj: Electrogenic

Spoločnosť Electrogenic sa pri svojom ďalšom restomod projekte prestavby na elektromobil opäť spojila s Hollywoodom a ako ďalšiu klasiku, ktorú si vybrala na elektrifikáciu, tentokrát zvolila DeLorean. DMC-12 bol vlajkovým modelom spoločnosti DeLorean Motor Company, ktorý sa v 80. rokoch minulého storočia dostal na výslnie vďaka svojim “krídlovým” dverám a panelom karosérie z nehrdzavejúcej ocele (Tesla Cybertruck nie je ani zďaleka prvým vozidlom s takýmto riešením). DMC-12 sa stal aj kultovou klasikou v popkultúre vďaka svojej hlavnej úlohe v sérii Back to the Future (Návrat do budúcnosti).

Značka nemala dlhé trvanie

Pôvodná spoločnosť DeLorean Motor Company vydržala len sedem rokov. V roku 2022 síce zažila znovuzrodenie ako čisto elektrická značka, už o rok neskôr však aj DeLorean 2.0 zatvoril svoje brány. A hoci nový elektromobil DeLorean na cestách v dohľadnej dobe pravdepodobne neuvidíme, k dispozícii bude aspon sada na konverziu pôvodného modelu na elektrický pohon.

elektroauto delorean back to the future
Nabíjanie elektrického DeLoreanu | Zdroj: Electrogenic

Tím Electrogenic uviedol, že dôkladne vyvinul tento nový “drop-in” balík na prestavbu na elektrický pohon pre DeLorean z 80. rokov, ktorý je doplnený o vlastnú patentovanú technológiu elektrického pohonu, ktorá je navyše plne reverzibilná. To znamená, že zásah do konštrukcie vozidla je vratný, čo je pozitívnou správou pre fanúšikov historických automobilov. Nedôjde tak k nenávratnému poškodeniu histórie.

Elektromobil DeLorean DMC-12 Electrogenic: Batéria a výkon

Prestavba obsahuje 43 kWh batériu umiestnenú na mieste palivovej nádrže pod predným batožinovým priestorom a nad zadným elektromotorom. Vďaka dômyselnému baleniu batérií môže Electrogenic zachovať pôvodnú konštrukciu bez toho, aby rezal do nosnej konštrukcie vozidla.

delorean electric back to the future
Pohonné ústrojenstvo elektrického DeLoreanu | Zdroj: Electrogenic

Pri zrýchľovaní síce nezanecháva za sebou stopu plameňov ako tomu bolo na plátne, ale majitelia elektrických DeLoreanov budú mať k dispozícii výkon 160 kW a krútiaci moment 310 Nm. Napriek tomu, že elektrická prestavba váži približne o 40 kg viac ako pôvodný DeLorean V6, jeho plne elektrické pohonné ústrojenstvo s okamžitým výkonom skracuje čas zrýchlenia z 0 na 100 km/h na polovicu – z viac ako desiatich sekúnd na menej ako päť.

Mohlo by vás zaujímať:

de lorean dmc 12 elektromobil interier
Interiér elektromobilu DeLorean DMC-12 | Zdroj: Electrogenic

Medzi ďalšie funkcie patrí rekuperačné brzdenie, úsporný režim Eco a športový režim pre maximálny výkon. V interiéri môžete pridať niekoľko ďalších nových funkcií, ako napríklad Apple Car Play. DeLorean DMC-12 je tiež prvou prestavbou elektromobilu Electrogenic, ktorá je vybavená funkciou “Launch Control” pre šprint z pokojového stavu.

Rovnako ako všetky súpravy na prestavbu elektromobilov Electrogenic, aj DeLorean ponúka rýchle nabíjanie prostredníctvom CCS konektora. Pribudla aj možnosť nabíjania externých zariadení priamo z vozidla (V2L) výkonom až 3 kW pri napätí 240 V.

electrogenic delorean dmc-12 electric charging
CCS nabíjací konektor je umiestnený vzadu | Zdroj: Electrogenic

Vzhľadom na limity zabudovaných akumulátorov v nezmenenej konštrukcii vozidla ponúka elektrická verzia DeLoreanu od spoločnosti Electrogenic dojazd niečo vyše 250 kilometrov.

Náš tip
Prichádzajú prelomové batérie: na 80 % sa nabíjú za menej ako päť minút
2. júla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+