MojElektromobil

Nabíjanie elektromobilov je veľmi jednoduchým úkonom. Veď ide o pripojenie konektora a autorizáciu zákazníka. Napriek tomu sa spoločnosti snažia v tejto oblasti prinášať rôzne zlepšenia. Zaujímavé je napríklad riešenie, ktoré by mohlo byť odpoveďou na situácie, kedy energia dôjde na nevhodnom mieste. Vtedy sa hodí vynález, ktorý práve predstavila čínska spoločnosť NaaS. V budúcnosti si budete môcť z telefónu objednať robota s autonómnym ovládaním, ktorý nájde vaše vozidlo a príde ho nabiť. Informuje o tom portál Electrek.

Budúcnosť spočíva v praktickosti

Po objednaní robota z mobilnej aplikácie vám stačí už iba počkať. Robot nájde auto pomocou GPS systému, zaparkuje tak aby mohol vysunúť svoju mechanickú ruku do nabíjacieho portu auta a začne mu dodávať elektrinu. Platenie za túto službu má taktiež prebiehať veľmi jednoducho – jedinou transakciou. Zariadenie je vodotesné a nárazuvzdorné, takže ho nezaskočí žiadne počasie ani podmienky. Taktiež obsahuje 5G, V2X a mnohé ďalšie technologické vychytávky.

nabíjací autonómny robot
nabíjací autonómny robot | Zdroj: Electrek

Po skončení nabíjania sa robot jednoducho “zbalí” do svojej pôvodnej formy a odíde hľadať ďalší vybitý elektromobil, prípadne sa vráti naspäť do svojho nabíjacieho doku. Toto všetko znie veľmi ideálne, ale firma zodpovedná za novinku zatiaľ nezverejnila žiadne konkrétnejšie informácie. Nevieme, či toto zariadenie je len prototyp, alebo bude vyrábané sériovo. Taktiež nám zatiaľ nie je jasná jeho cena. Ak by sa ale robot preukázal ako realistický, bola by to zaujímavá voľba, ako načerpať aspoň trochu energie v krízových situáciách. Pravdou však je, že krízové situácie týkajúce sa nedostatočného nabitia akumulátora elektromobilisti prakticky nepoznajú.

Náš tip
Prieskum hovorí jasne. Ak ľudia vyskúšajú elektromobily, k spaľováku sa nevrátia
5. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+