MojElektromobil

V posledných dňoch na internete koluje podozrenie, že video, ktoré spoločnosť Tesla natočila v roku 2016, nebolo pravdivé. Mohli sme na ňom vidieť ako auto prechádzalo po mestských uliciach a diaľnici, napokon si našlo miesto na zaparkovanie. Po celý čas za volantom sedel človek, ale Tesla sa ohradzovala, že je to tak iba kvôli zákonom a vodič reálne v jazde neasistoval. Na verejnosť sa ale dostalo svedectvo riaditeľa odvetia autonómneho riadenia v Tesle. Ten tvrdí, že nie všetko čo sme mali možnosť vidieť, je pravda. Informuje o tom portál Electrek.

Ako naozaj bolo video vytvorené?

Už vyššie spomínaný riaditeľ, Ashok Elluswamy, potvrdil, že video určite nebolo natočené na jeden raz. Spoločnosť využila možnosť 3D mapovania, aby auto bolo zväčša schopné zvládnuť naplánovanú cestu. Ďalej tvrdí, že pri parkovaní dokonca narazilo do plota. Vo videu môžeme vidieť ako elektromobil reaguje na semafor, podľa všetkého takou technológiou v tom čase Tesla neoplývala. Testovací vodiči dokonca museli mnohokrát zasiahnuť, aby nedošlo k zrážke.

Tesla autonómne riadenie video
video autonómneho riadenia 2016 | Zdroj: Tesla

Podľa Elluswamy vtedy Musk svojich inžinierov požiadal, aby vytvorili video demonštrujúce schopnosti systému. Išlo skôr o poukázanie na možnosti v budúcnosti, nie vtedajšie reálne schopnosti. Sporný je teda hlavne marketing okolo videa, keďže spoločnosť Tesla ho prezentovala trochu inak.

Dnes sú Tesly schopné tieto úkony zvládnuť

Keď sa pozrieme na video konštruktívne, dnes už naozaj predvedené manévre elektromobil od Tesly zvláda s ľahkosťou. Spoločnosť ale stále upozorňuje vodičov, že majú mať vždy ruky na volante. Auto totiž nie je nastavené, aby šoférovalo úplne samostatne, skôr ide o zlepšené reakcie v niektorých situáciách.

Uniknuté informácie v realite nie sú novinkou, už rok po vytvorení videa sme o tom vedeli. Mnohí v roku 2017 informovali, že Tesla prešla vopred vybratú trasu niekoľkokrát, aby ju systém dokázal odšoférovať perfektne raz na videu. Samotné video by však nemalo byť nijak špeciálne digitálne upravené. Či spoločnosť mierne zavádzala, je už na individuálnom rozhodnutí každého čitateľa.

Náš tip
Zákaz predaja elektromobilov od roku 2035? Wyoming prichádza s bizarným uznesením
20. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+