MojElektromobil

Titul Auto roka je udeľovaný už od roku 1964 a tento rok sa do užšieho výberu dostal aj jeden elektromobil. Porota zložená zo 60 motoristických novinárov z 23 európskych krajín vybralo 7 hlavných kandidátov zo širšieho zoznamu 29 áut.

Auto roka 2021 – elektromobil?

Získať nálepku Auto roka je pre automobilky veľká česť. Anketa si za desiatky rokov vybudovala dobré meno, pričom serióznosť jej dodáva práve poriadne široká odborná porota, v ktorej má zastúpenie až 23 krajín Európy. V ostrej konkurencii nie je ľahké uspieť, a tak už užší výber si automobilky veľmi pozorne všímajú. O titul napokon zabojuje týchto sedem áut:

  • Citroën C4
  • Cupra Formentor
  • Fiat New 500
  • Land Rover Defender
  • Škoda Octavia
  • Toyota Yaris
  • Volkswagen ID.3

Ako môžete vidieť, v Top 7 sa nachádza česká klasika – Škoda Octavia, no taktiež elektromobil Volkswagen ID.3. Obe autá sú pre automobilky veľmi dôležité. Škoda len nedávno pustila do predaja plug-in hybridnú Octavia iV a Volkswagen zase uzavrel obrovskú stávku na elektromobil ID.3. Ten mal síce zo začiatku veľké problémy so softvérom, ktoré napokon prešli až do odloženia predaja. V súčasnosti sa už niekoľko mesiacov dostáva k svojim zákazníkom a až na úvodné problémy či vysokú spotrebu ide veľmi solídny elektromobil.

Náš tip
Volkswagen ID.3: Ďalší skvelý elektromobil, ktorý potrápi konkurenciu | TEST

My sme si mohli vyskúšať najlacnejšiu, ale aj najdrahšiu konfiguráciu Volkswagen ID.3 1ST a pripravili sme aj videotest. Z pohľadu ceny a ponúkaných parametrov sa ID.3 zaraďuje medzi určite zaujímavé elektromobily. Inak pozitívny dojem však kazí spomínaná vyššia spotreba. Koncom tohto roka by ale mala doraziť nová verzia VW ID.3 s viacerými softvérovými vylepšeniami. Tie by mali zlepšiť efektivitu, mierne zvýšiť dojazd no taktiež ponúknuť nabíjanie až do výkonu 170 kW. Zároveň sa k nám dostali informácie, že Volkswagen by mohol pripraviť 5 miestnu verziu aj pri konfigurácii so 77 kWh batériou.

Čo sa týka plug-in hybridnej Škoda Octavia iV, s ňou sme zatiaľ mohli stráviť pár hodín v rámci prvej jazdy, no už čoskoro môžete očakávať aj plnohodnotný test. Zatiaľ ale na nás pôsobila veľmi dobre, a tak dúfame, že bude aspoň tak efektívna ako plug-in hybridný Superb.

Absolútny výherca ankety Auto roka 2021 bude oznámený 1. marca 2021.

13. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+