MojElektromobil

Nie je žiadnym tajomstvom, že limitované edície vlajkových lodí automobiliek bývajú častokrát vyhradené len pre najväčšie, či najziskovejšie trhy pre danú značku. Slovenskému zastúpeniu Audi sa však podarilo vystúpiť z radu a na slovenský trh dodá až dva kusy z celkovo 99 vozidiel Audi Q8 e-tron edition Dakar vyrobených pre Európu. Zúčastnili sme sa slovenskej premiéry, kde sme sa mali možnosť pozrieť na jednotlivé modifikácie detailne.

slovensko Audi Q8 e-tron edition Dakar
Audi Q8 e-tron edition Dakar | Zdroj: Tomáš Meňuš

Ako to už pri limitovaných edíciách býva, možnosti konfigurácie sú striktne obmedzené. Elektromobil Audi Q8 e-tron edition Dakar je dostupný v troch zodpovedajúcich farbách – béžová, čierna a šedá. Súčasťou športového vonkajšieho dizajnu je aj rozšírenie blatníkov a prahov s čiernym lakovaním. Tradičná predná maska “single frame” sa ponúka v čiernom variante, alebo lakovaná v odtieni karosérie. Na prvý pohľad je viditeľný aj strešný nosič s popruhom, na ktorom nájdeme rezervné koleso.

Zmeny nielen kozmetické, ale aj funkčné

V porovnaní so základným modelom Audi Q8 etron má elektrické SUV s “balónovými” terénnymi pneumatikami General Grabber AT3 s rozmerom 265/60 R18 o 31 milimetrov vyššiu svetlú výšku a je navrhnuté na lepšiu ovládateľnosť na sypkom povrchu, ako je štrk alebo sneh. Alternatívu predstavujú klasické cestné pneumatiky, no medzi príslušenstvom nájdeme aj vyslovene off-roadové pneumatiky BF Goodrich All-Terrain T/A, tiež v rozmere 265/60 R18.

Kolesá Audi Q8 e-tron edition Dakar
Kolesá Audi Q8 e-tron edition Dakar | Zdroj: Tomáš Meňuš

Výrobca udáva brodivosť v režime off-road až 300 mm. V základnom nastavení má vozidlo svetlú výšku 206 milimetrov. Pri vyšších rýchlostiach sa vozidlo postupne znižuje – o 15 milimetrov pri rýchlosti 85 km/h, o 17 milimetrov pri rýchlosti 100 km/h a o ďalších 13 milimetrov pri rýchlosti 120 km/h. Tým sa optimalizuje jazdná stabilita pri vysokých rýchlostiach na zlepšenie aerodynamiky a dojazdu.

Mohlo by vás zaujímať:

Interiér Audi Q8 e-tron edition Dakar
Interiér Audi Q8 e-tron edition Dakar | Zdroj: Tomáš Meňuš

Audi Q8 e-tron edition Dakar: Batéria a dojazd

Audi Q8 e-tron edition Dakar vychádza z modelu Q8 advanced 55 e-tron quattro. Vozidlo disponuje akumulátorom s kapacitou 114 kWh (využiteľná kapacita 106 kWh). Pohon oboch náprav quattro s dvoma motormi dosahuje v režime boost výkon až 300 kW a krútiaci moment 664 Nm. Vďaka tomu na cestných pneumatikách zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy. S terénnymi pneumatikami General Grabber AT3 dosiahne vozidlo rýchlosť 100 km/h za 5,9 sekundy. Dojazd podľa WLTP je až 487 kilometrov. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 200 km/h.

audi q8 e-tron edition dakar slovensko
Audi Q8 e-tron edition Dakar | Zdroj: Audi

Toto vozidlo je ďalším dôkazom, že elektromobily nemusia byť len nudné a bez emócií. Na podobnú nôtu hrá aj Tesla Cybertruck v off-roadovej úprave od aftermarketového úpravcu. Na slovenskom trhu sa ale určite skôr objaví Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology.

Náš tip
Ako nabíjať elektromobil v horúcich letných dňoch?


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

28. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+