MojElektromobil

Mercedes-Benz práve odhalil dlho očakávanú elektrickú verziu svojej G triedy na autosalóne v Pekingu. Elektrická trieda G, ktorá sa prvýkrát objavila ako koncept EQG na Mníchovskom autosalóne v septembri 2021, mala svoju prvú verejnú premiéru na CES 2024 v januári. CEO spoločnosti, Ola Källenius, ju dokonca vyskúšal v extrémnych poveternostných podmienkach blízko arktického kruhu. Teraz však prichádza aj oficiálne predstavenie Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology.

Od roku 1979 bola G trieda Mercedesu považovaná za jedno z originálnych off-roadových vozidiel. Riaditeľ značky Mercedes G, Emmerich Schiller, zdôraznil, že spoločnosť nechcela robiť žiadne kompromisy vo výkonnosti. Elektrická G trieda má štvormotorový pohon, ktorý zaisťuje vynikajúci výkon na cestách aj v teréne. Motory sú integrované do rebrinového rámu a dokážu vyvinúťmaximálny celkový výkon 432 kW (587 k) a maximálny krútiaci moment až 1 164 Nm. 

Mercedes-Benz G580 with EQ Technology | Zdroj: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz G580 with EQ Technology | Zdroj: Mercedes-Benz

Špecialitou je však niečo iné. Internet totiž zaplavili už v januári videá elektromobilov, ktoré sa točili na jednom mieste a využívali niečo ako Crab Walking. Okrem toho tu nájdeme aj jazdné funkcie ako G-TURN, G-STEERING a inteligentnú funkciu plazivej jazdy v teréne.

Lítium-iónový akumulátor s kapacitou 116 kWh, ktorý je integrovaný do rebrinového rámu, zaručuje nízke ťažisko a umožňuje dosiahnuť dojazd až 473 km podľa WLTP. Nová elektrická Trieda G dokonca vytvára virtuálne uzávierky diferenciálov pomocou takzvaného vektorovania krútiaceho momentu.

Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology: Cena stále vysoká

Spoločnosť si aj pri takomto veľkom kolose dala záležať na aerodynamike aj aeroakustike v interiéri, najmä pre spríjemnenie jazdy pasažierom, a tiež dosiahnutie očakávanej spotreby. Prispievajú k tomu mierne zvýšená kapota, nové obloženie stĺpikov, lišta spojlera či vzduchové záclony pri zadných kolesách. Na našom trhu nás čaká aj 6 ročná záruka (prípadne 90 000 km).

Mercedes-Benz G580 with EQ Technology | Zdroj: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz G580 with EQ Technology | Zdroj: Mercedes-Benz

A čo cena? Vždy bolo toto vozidlo symbolom luxusu, na Slovensku často aj mafiánov a vysoko postavených ľudí. Inak tomu nebude ani v prípade tejto cenovky. Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology sa predáva za cenu od 148 866 eur s DPH. Ceny modelu EDITION ONE sa začínajú od 199 188 eur s DPH.

Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology: Galéria

Náš tip
Test Mercedes-Benz E 300 de 4MATIC: Jeden diesel ročne stačí. Taký, čo jazdí takmer zadarmo a bez emisií
24. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+