MojElektromobil

Taliansky výrobca automobilov Alfa Romeo nedávno priniesol informácie o svojom nadchádzajúcom segmente plne elektrických vozidiel. Podľa dostupných informácií majú v úmysle najmä posilniť predaje v Severnej Amerike. Alfa Romeo ďalej uvádza, že pre tento konkrétny trh by malo byť vozidlo určite väčšie a plne elektrické, aby prilákalo amerických spotrebiteľov. Pracuje preto na SUV, ktoré by konkurovalo BMW X5.

Alfa Romeo Automobiles je talianska automobilka s viac ako 110 ročnými skúsenosťami najmä v oblasti motoristického športu a pretekov. V súčasnosti sa však skôr označuje za výrobcu luxusných automobilov. Značka zaznamenala viacero pádov a vzostupov počas jej existencie a v súčasnosti je dcérskou spoločnosťou Stellantis.

Alfa Romeo ako dcérska spoločnosť Stellantis

Jej súčasťou sa stala v roku 2021 po fúzii francúzskej automobilovej skupiny PSA s taliansko-americkou automobilkou Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Takéto fúzie nie sú ničím výnimočným, pretože pomôžu automobilkám zvýšiť flexibilitu a efektívnosť, aby mohli v rýchlo sa meniacom prostredí reagovať na nové výzvy v oblasti kolektivity, elektrifikácie či zdieľanej alebo autonómnej mobility.

Alfa Romeo Tonale
Zdroj: Alfa Romeo

Od konca 90. rokov 20. storočia predaj Alfy Romeo celkovo klesol, s výnimkou niekoľkých rokov, kedy prevládal rastúci trend. Aby sa pokračovaniu v tomto klesajúcom trende automobilka vyhla, generálny riaditeľ spoločnosti Jean-Philippe Imparato oznámil, že automobilka uvedie na trh každý rok v rokoch 2022 až 2026 nový model. Okrem toho sa tiež zaviazala, že niektorý z modelov bude do roku 2027 plne elektrický.

Novú víziu spoločnosti odštartuje plug-in hybrid

Nový modelový rad na americkom trhu bude začínať plug-in hybridom Tonale, ktorého uvedenie na trh sprevádzalo niekoľko oneskorení. Nakoniec však bude dostupný v 2. štvrťroku tohto roka. V USA má značka Alfa Romeo momentálne v ponuke iba tri vozidlá a nové Tonale je v podstate iba čiastočne elektrifikované. S takouto ponukou bude veľmi náročné vyniknúť v porovnaní s ponukou konkurencie.

Zdroj: insideevs.com

Podľa výkonného riaditeľa Alfy Romeo sa však očakáva, že ich výkonné luxusné elektromobily pomôžu talianskej automobilke celkovo zvýšiť predaje v USA. Okrem toho by tiež radi konkurovali veľkým hráčom na trhu, ako je napríklad BMW. Cieľom tejto globálnej expanzie je do roku 2030 generovať aspoň 40 % tržieb automobilky mimo Európy. Pre porovnanie, v roku 2021 to bolo iba 18 %.

Elektromobily Alfa Romeo by mali byť synonymom aerodynamiky a vysokého výkonu

Dôraz automobilky sa pre nové elektromobily kladie najmä na aerodynamiku a vysoký výkon. Až tak môžu talianske elektromobily konkurovať iným výrobcom. Ďalšie informácie sa týkali napríklad 800 V nabíjania, ktoré zaberie čas maximálne 18 minút a tiež výkonu motora, ktorý sa pohybuje medzi 350 a 1 000 konskými silami.

Prvý model elektromobilu od Alfy Romeo je naplánovaný s príchodom roka 2024, po ktorom bude nasledovať prvý špecializovaný model dedikovaného elektrického vozidla v roku 2025. Podľa slov generálneho riaditeľa Alfy Romeo však chcú zachytiť väčšiu časť amerického trhu práve v roku 2027, kedy sa má objaviť ďalší plne elektrický vlajkový model.

Tento elektromobil označil za konkurenta BMW X5, pričom uviedol, že jeho tvar a dizajn budú vyvinuté až v budúcom roku. Podľa ďalších informácií by nový model nemusel byť nevyhnutne crossoverom, no určite bude väčší ako Alfa Romeo Stelvio.

Náš tip
Ford reaguje na Teslu. Znižuje ceny elektrického Mustangu
31. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+