MojElektromobil

Keď Alfa Romeo vo februári 2022 predstavovala svoje SUV Tonale, uviedla, že na americký trh ho ponúknu s dvoma pohonnými jednotkami a to AWD – 1,3 litrovým plug-in hybridom a 2,0-litrovým preplňovaným benzínovým motorom. Ako sa však už blížilo uvedenie na americký trh, Alfa Romeo zmenila názor a prostredníctvom svojho generálneho riaditeľa oznámila, že Tonale bude k dispozícii len ako plug-in hybrid.

Na európskej testovacej jazde Alfa Romeo Tonale v Balocco v Taliansku generálny riaditeľ Alfy Romeo Jean-Philippe Imparato povedal, že americký trh dostane len plug-in hybridný pohon, ktorý je ponúkaný v Európe. Informuje o tom Automotive News Europe.

Prečo sa Alfa Romeo vzdala spaľovacieho motora s výkonom 256 koní?

Hovorca Alfy Romeo uviedol, že tento krok bol spôsobený najmä potrebou znížiť emisie CO2. Týka sa to najmä tých štátov, ktoré dodržiavajú prísne emisné pravidlá, ktoré Kalifornia už postupne zavádza. Kalifornské navrhované predpisy Advanced Clean Cars II, ktoré boli zavedené už v auguste 2022 tak čakajú na svoje konečné schválenie. Tieto predpisy stanovujú, že vozidlá s nulovými emisiami CO2 pre každú automobilku (vrátane plug-inov) budú musieť v roku 2026 vzrásť na 35% a v roku 2035 až na 100%.

Zdroj: Alfa Romeo

Aký je motor Alfy Romeo Tonale?

Plug-in hybridný pohon Alfy Romeo Tonale kombinuje 1,3-litrový štvorvalcový benzínový motor s výkonom 177 koní s elektromotorom s výkonom 121 koní (90 kilowattov) a 15,5 kWh lítium-iónovou batériou. Okrem umožnenia dojazdu 80 km v mestskom cykle WLTP motor a batéria zlepšujú spotrebu paliva SUV. Znižujú sa tým tak emisie CO2 na 26 – 33 gramov na km.

Generálny riaditeľ Jean-Philippe Imparato povedal na podujatí Balocco, že zásuvná hnacia sústava Tonale „nie je len ďalšou hnacou sústavou, je to existenčná potreba“. Dodal, že prvé PHEV od Alfy Romeo tak môže znížiť priemerné emisie CO2 značky až o 40 percent. Pomôže to tak zvýšiť predaj na trhoch západnej a severnej Európy, kde sú plug-in hybridy veľmi obľúbené.

Zdroj: insideevs.com

Tonale PHEV v Európe v prvom štvrťroku 2023

Výkonný riaditeľ tiež uviedol, že predaj Tonale PHEV v budúcom roku bude veľmi obmedzený dostupnosťou batérií. Je to najmä kvôli obmedzenému počtu kusov batérií, pretože Alfa Romeo dostane od dodávateľa CATL len 35 000 kusov. Preto Alfa Romeo začala prijímať objednávky na Tonale PHEV už 17. novembra. Dodávky do Európy sa očakávajú až v prvom štvrťroku 2023. Dodávky do USA sa tak začnú až o niekoľko týždňov neskôr. Riaditeľ Imparato tiež uviedol, že Tonale sa bude od budúceho roka vyvážať aj do Číny.

29. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+