MojElektromobil

Čínska Gigafactory 3 sa už stavia vo veľkom. Dokazuje to činnosť ťažkých mechanizmov, ktorú dnes zdokumentoval fanúšik Tesly, Vincent Yu, pomocou dronu:

Tesla minulý týždeň v pondelok položila základný kameň svojej obrej továrne v Číne. Kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou urýchľuje všetky plány na začiatok výroby v tejto krajine.

V lete minulého roku oznámila Tesla dohodu so šanghajskou vládou o vybudovaní továrne so 100% vlastnícvom Tesly. Tesla sa tak zaradila medzi prvých zahraničných investorov, ktorí túto novinku využili, donedávna sa musel zahraničný investor spájať s čínskou firmou.

V októbri Tesla oznámila, že získala 210 akrov (85 hektárov) pozemkov pre Gigafactory 3 v Číne a uviedla, že urýchľuje svoje stavebné plány.

Očakáva sa, že projekt bude čiastočne uvedený do prevádzky v druhej polovici 2019.

Na Twitteri začiatok výstavby oznámil aj samotný Elon Musk:

Tešíme sa na začiatok výstavby Tesla Shanghai Gigafactory už dnes!
– Elon Musk (@elonmusk) 7. januára 2019

Ako ukázali nedávne zábery z dronu, stavebné práce na mieste sa začali už skôr. Teraz je už všetko oficiálne.

Tesla do leta 2019 dokončí prvú fázu Gigafactory 3, rozšíri tu výrobu Modelu 3 a budúci rok plánuje tu už plánuje vyrábať v objeme asi 200 000 kusov ročne. Ďalšie dva až tri roky bude trvať, kým sa dosiahne požadovaná výrobná kapacita približne 500 000 vozidiel ročne pre čínskych zákazníkov.

Ako sme sa nedávno dozvedeli, budú sa tú vyrábať najlacnejšie verzie Modelu 3 a dokonca aj pripravovaného Modelu Y. Drahšie verzie Modelu 3/Y sa stále budú vyrábať v Californii spolu s vlajkovými loďami Model S a X.

Z ceremónie položenia základneho kameňa bolo zverejnených niekoľko fotografií a interview s Elonom Muskom, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

17. januára 2019

+