MojElektromobil

Z Číny prichádza ďalší zaujímavý elektromobil. Koncern GAC cez svoju značku Aion predstavil nové elektrické SUV Aion LX Plus s rozmermi 4835/1935/1685 mm.

Toto robustné SUV s obrovskou 144,4 kWh batériou zaujme dojazdom, aspoň tým, ktorý svieti na papieri. Výrobca uvádza, že na jedno nabitie je možné prejsť až 1008 kilometrov. Problémom je to, že používa novú čínsku metodiku CLTC namiesto u nás štandardnej normy WLTP. Téme sa venoval portál CNEVPost.

Rozdiel medzi deklarovaným a reálnym dojazdom preto môže byť priepastný. Síce je tu prítomná batéria s gigantickou kapacitou, tá sa ale podpisuje aj na vyššej hmotnosti vozidla, takže to nakoniec nemusí byť žiadna výhra. V každom prípade, papierovo sa SUV Aion LX Plus má v oblasti dojazdu čím pochváliť.

Foto: CarNewsChina.

Poháňa ho dvojica elektromotorov so systémovým výkonom 540 kW, ktorá sa podpisuje na zrýchlení z nuly na stovku za 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastavila na 170 kilometroch za hodinu. Pripravovaná má byť aj verzia s jedným elektromotorom a výkonom 180 kW.

Výrobca spomína aj osadenie pokročilých technológií pre dosiahnutie čiastočne autonómnej jazdy. Prítomná je tu napríklad trojica LIDARov RoboSense či 35 ďalších senzorov, ktoré majú využívať asistenčné systémy pre jazdu po diaľnici, ale aj v mestskej premávke.  

Foto: CarNewsChina.

Podrobnosti o celkových schopnostiach v oblasti autonómnej jazdy bohužiaľ nateraz chýbajú. Nie je preto celkom jasné akým stupeň autonómnej jazdy je reálne k dispozícii. Rovnako tak chýbajú informácie o predajnej cene či očakávanej dostupnosti. Výrobca hovorí len o dostupnosti na domácom trhu v najbližších mesiacoch. Novinka na seba pozornosť jednoducho pritiahla najmä vďaka deklarovanému dojazdu.

Náš tip
V Európe začal predaj elektrického sedanu Xpeng P7. Poznáme ceny
22. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+