MojElektromobil

Jedna z veľmi kritizovaných vlastností elektromobilov Tesla sa pravdepodobne čoskoro stane minulosťou. Už pred nejakou dobou sme informovali o tom, že nové elektromobily Tesla Model 3 pravdepodobne dostávajú aktualizovanú verziu LED svetiel s adaptívnymi funkciami a systémom tienenia.

Tesla – adaptívne LED

Mnohí majitelia elektromobilov Tesla, ktorí k tejto značne prešli z iných prémiovejších áut s tradičným pohonom sa dlhodobo sťažujú na menej kvalitné svetlá. Tie síce postačujú, no rozhodne nekopírujú aktuálne technologické štandardy vyššej triedy. Zatiaľ čo sa poriadne Matrix či Multibeam svetlá pomaly dostávajú aj do nižších tried, Tesla v tomto skrátka mala rezervy. Najnovšie Model 3 sa ale dostávajú k zákazníkom s novými svetlometmi, ktoré všetkým pripomínajú spomínané adaptívne technológie.

Hlavná zmena je v samotnom vykresľovaní svetla s charakterom samostatných LED bodov, ktoré je možné jednotlivo vypínať a tým tieniť protiidúce vozidlá. Bjorn Nyland sa tieto nové svetlá rozhodol natočiť s vysokou frekvenciou snímok a video následne spomalil. Vďaka tomu je jasne vidieť, ako sa jednotlivé bloky LED svetiel vypínajú a zapínajú.

Zatiaľ skrytá funkcia

Dobrou správou teda je, že Tesla sa konečne rozhodla priniesť vylepšenia aj po tejto stránke. Tou horšou je však fakt, že ich možnosti zatiaľ nie sú naplno využité. Pre Teslu ale nie je nič výnimočné, že do áut dáva veci, ktoré využije až neskoršou aktualizáciou. Ďalšia dôležitá otázka je, či bude inštalácia týchto nových svetlometov bežná aj do iných modelov. Najviac sa o to zaujímajú budúci majitelia nových facelift verzií Tesla Model S a X. Tie obsahujú viaceré výrazné zmeny, takže vylepšenie svetlometov sa zdá v tomto kontraste ako maličkosť.

 

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

1. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+