MojElektromobil
Miroslav Schwamberg 4. septembra 2018

ZSE počas posledných 3 rokov od svojich zákazníkov zozbierala množstvo cenných informácií a postrehov z oblasti e-mobility. Na základe získaných poznatkov vytvorili nové nabíjacie programy ZSE Drive. Všetky programy ZSE Drive sú spoplatnené podľa platného cenníka od 17.9.2018. Podrobnejšie informácie o nabíjacích programoch ZSE Drive, zmluvná dokumentácia, obchodné podmienky, registračný formulár a žiadosť o novú nabíjaciu kartu nájdete na www.zsedrive.sk

ZSE tento rok výrazne rozšírila sieť rýchlonabíjacích staníc. Momentálne ich prevádzkuje 20 a do konca roka podľa vyjadrení ZSE má toto číslo stúpnuť na 50 verejných nabíjacích staníc po celom území Slovenska.

Na verejných nabíjacích staniciach spoločnosti ZSE je možné nabíjať všetky druhy elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel. Stanice ZSE Drive disponujú oboma celosvetovými štandardmi pre rýchlonabíjanie – konektormi Chademo a CCS (Combo), ako aj konektorom pre pomalé nabíjanie Type 2 Mennekes. Za polhodinu rýchleho nabíjania dobijete svoj elektromobil na 150 kilometrov dojazdu.

Čo potrebujete pre nabíjanie svojho vozidla

V prvom rade potrebujete nabíjaciu kartu v programe služieb, ktorý vyhovuje vašim potrebám a predpokladanej frekvencii využívania verejných nabíjacích staníc. Pokiaľ túto kartu nemáte, stačí stiahnuť aplikáciu ZSE Drive, ktorú nájdete v Google Play či App Store. Pokiaľ však plánujete nabíjať častejšie, s nabíjacou kartou vás to vyjde lacnejšie, pretože umožní využívanie cenovo dostupnejších programov. Aj zákazník s takýmto programom (napr. Eco) môže nabíjať prostredníctvom mobilnej aplikácie, pričom sa mu vždy uplatnia ceny platné pre jeho program.

Novinka: ZSE Drive Flat program

Veľkou a veľmi zaujímavou novinkou je nový program, ktorý bude dostupný od spustenia spoplatnenia nabíjania. Mesačný poplatok za program sa nemení, pričom môžete nabíjať koľko len chcete. Program predstavuje veľkú výhodu pre zákazníkov, ktorí nabíjajú často a nechcú sa obmedzovať. Takýto program zatiaľ neponúka žiadna konkurencia a je na slovenskom trhu jedinečný.

Cena nabíjania

Nabíjanie je účtované podľa spotrebovanej kWh. Platí, že pomalé (AC) nabíjanie je cenovo výhodnejšie ako rýchlonabíjanie (DC). Existuje niekoľko programov, z ktorých si zákazníci môžu vybrať ten svoj:

  • Program ZSE Drive Eco – umožňuje výhodnejšie ceny nabíjania vďaka nabíjacej karte, pričom však nezaväzuje  majiteľa k žiadnemu mesačnému poplatku
  • Program ZSE Drive Partner – vhodný pre zákazníkov, ktorí ročne najazdia aspoň 10 tisíc kilometrov a nabíjajú prevažne na verejných staniciach. Umožňuje využívať najvýhodnejšiu cenu nabíjania za kWh v SR
  • Program ZSE Drive Flat – v tomto programe môžete nabíjať neobmedzene, pričom neplatíte nič navyše k mesačnému poplatku. Tento program je možné využívať len k jednému elektrickému vozidlu. Program je vhodný pre zákazníkov, ktorí jazdia intenzívne a nabíjajú takmer výlučne na verejných nabíjacích staniciach.

Všetky programy sú bez viazanosti. Zákazník môže kedykoľvek zmeniť svoj program pomocou aplikácie alebo cez web, zmena programu nastane od najbližšieho  zúčtovacieho obdobia.

Nabíjacia karta

Kartu si vybavíte jednoducho na stránke www.zsedrive.sk, prípadne  pomocou telefonického hovoru na linke 0800 555 800. Kartu vám následne doručia do niekoľkých dní. Do doby doručenia karty môžete nabíjať aj bez nej, stačí vám na to aplikácia ZSE Drive. Vtedy nabíjate cez program ZSE Drive Guest. Nabíjacia karta je prenosná, faktúra bude vyúčtovaná priamo jej vlastníkovi. Pokiaľ však máte program ZSE Drive Flat, môžete ním nabíjať len jedno vozidlo. Ak kartu  použijete na nabíjanie iného, bude nabíjacia karta deaktivovaná. Nabíjacou kartou zatiaľ nie je možné nabíjať na staniciach v zahraničí, ale podľa našich informácií ZSE pripravuje zahraničný roaming. Ten by mal určite zahŕňať sesterských poskytovateľov zo skupiny E.ON (napr. v Česku, Maďarsku, Nemecku), ale aj desiatky ďalších poskytovateľov v zahraničí.

V rámci SR s danou kartou nie je možné nabíjať na staniciach iných prevádzkovateľov.

Rezervácia nabíjacieho konektora je obrovskou výhodou

Možnosť rezervovať si nabíjanie je na Slovensku úplnou novinkou. Predstavuje veľkú výhodu pre zákazníkov, ktorí sa ponáhľajú a nemôžu si dovoliť čakať, kým bude voľný nejaký nabíjací konektor. Jednoducho si ho rezervujú. 

Rezervácia je služba, ktorá je určená pre zákazníkov, ktorí potrebujú mať istotu, že po príchode k nabíjacej stanici, budú mať voľný konektor okamžite. Stačí vojsť do aplikácie a v časti mapa nabíjacích staníc si zvolíte nabíjaciu stanicu, na ktorej chcete nabíjať. Od chvíle rezervácie je pre vás konektor k dispozícii po dobu 45 minút. Pokiaľ rezerváciu aj reálne využijete, je bezplatná.

Ak rezerváciu nevyužijete a nezačnete v stanovenom čase nabíjať, bude vám účtovaný poplatok za nevyužitú rezerváciu vo výške 6 €. Rezervovať môže samozrejme len zaregistrovaný zákazník.

Prehľad a história nabíjaní

Históriu svojich nabíjaní si môže registrovaný zákazník zobraziť v aplikácii ZSE Drive. Tá umožňuje prehľadné zobrazenie histórie vašich nabíjaní a spotreby. V aplikácii rovnako zistíte aj predbežnú sumu za nabíjanie, stačí vojsť do časti Spotreba.

Cenník

Program služieb Mesačný poplatok DC nabíjanie – cena za kWh DC nabíjanie – parkovné, 1. hodina zdarma AC nabíjanie – cena za kWh AC nabíjanie – parkovné, prvé 3 hod. zdarma Nevyužitá rezervácia nabíjacej stanice
ZSE Drive Guest 0 0,49 € 3 € / h 0,29 € 3 € / h
ZSE Drive Eco 0 0,39 € 3 € / h 0,19 € 3 € /h 6 €
ZSE Drive Partner 9 € 0,29 € 3 € / h 0,15 € 3 € /h 6 €
ZSE Drive Flat 69 € O 3 € / h 0 3 € /h 6 €

Ceny sú s DPH a sú platné za nabíjanie v sieti nabíjacích staníc ZSE. Využitie služby ZSE Drive v roamingu aktuálne nie je možné. Poplatok za parkovné sa účtuje za každú, aj začatú hodinu po prekročení doby určenej pre nabíjanie elektromobilu. Doba vyhradená pre nabíjanie elektromobilu je 1 hodina pre DC nabíjanie a 3 hodiny pre AC nabíjanie.

DC nabíjanie

Cena kompletného nabitia elektromobilu s 50 kWh batériou by bola v prípade DC nabíjania 24,50 € pri programe ZSE Drive Guest, 19,50 € v prípade využitia programu ZSE Drive Eco a 14,50 € v programe ZSE Drive Partner. 50 kWh batériu obsahuje napríklad štandardná Tesla Model 3, ktorá ponúka dojazd 350 kilometrov.

Náklady na 100 kilometrov by v tomto prípade boli nasledovné:

  • ZSE Drive Guest – 7 € / 100 km
  • ZSE Drive Eco – 5,6 € / 100 km
  • ZSE Drive Partner – 4,1 € / 100 km

AC nabíjanie

Cena kompletného nabitia elektromobilu s 50 kWh batériou by bola v prípade AC nabíjania 14,50 € pri programe ZSE Drive Guest, 9,50 € v prípade využitia programu ZSE Drive Eco a 7,50 € v programe ZSE Drive Partner.

Náklady na 100 kilometrov by boli v tomto prípade nasledovné:

  • ZSE Drive Guest – 4,1 € / 100 km
  • ZSE Drive Eco – 2,7 € / 100 km
  • ZSE Drive Partner – 2,1 € / 100 km

Ak by sme túto cenu mali porovnať s cenou tankovania do štandardných automobilov s naftovým alebo benzínovým motorom, nabíjanie na staniciach ZSE stále vyjde lacnejšie. Napríklad automobil s dieselovým úsporným motorom má priemernú spotrebu 5 litrov nafty na 100 km. Aktuálna priemerná cena za liter je približne 1,28 €. To znamená, že za 100 kilometrov jazdy zaplatí majiteľ tohto vozidla 6,40 €.

Rovnaký prípad s automobilom s benzínovým motorom. V prípade, že vlastníte takýto automobil a jazdíte s priemernou spotrebou 7 l na 100 km pri cene benzínu 1,40 € / l zaplatíte 9,80 €.

Samozrejme, že ceny benzínu a nafty sa môžu meniť, rovnako ako aj spotreba konkrétnych automobilov je rôzna. V každom prípade platí, že s elektromobilom nabíjanom na nabíjacej stanici ZSE jazdíte lacnejšie.

Pre jednoduchšie porovnanie sme si pripravili tabuľku, ktorá ukazuje jednotlivé ceny za kilometer pri nabíjaní všetkými programami ZSE, ako aj v prípade benzínového a dieselového automobilu:

ZSE Drive Guest (DC nabíjanie)  7 € / 100 km
ZSE Drive Eco (DC nabíjanie) 5,6 € / 100 km
ZSE Drive Partner (DC nabíjanie) 4,1 € / 100 km *
ZSE Drive Flat (DC nabíjanie) 0 € / 100 km **
ZSE Drive Guest (AC nabíjanie)  4,1 € / 100 km
ZSE Drive Eco (AC nabíjanie) 2,7 € / 100 km
ZSE Drive Partner (AC nabíjanie) 2,1 € / 100 km *
ZSE Drive Flat (AC nabíjanie) 0 € / 100 km **
Diesel  6,4 € / 100 km
Benzín  9,8 € / 100 km

*   + mesačný poplatok 9€
** + mesačný poplatok 69 €

Článok vznikol v spolupráci so ZSE.

4. septembra 2018
Fotománia

+