MojElektromobil

Jeden z popredných poskytovateľov nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily na Slovensku, spoločnosť ZSE Drive, pred nejakým časom predstavila zaujímavú novinku. Ak v domácnosti využívate fotovoltiku, energiu z nej vám dokáže vymeniť za nabíjanie zadarmo na ktorejkoľvek verejnej nabíjačke ZSE Drive, a to pomerom 1:1.

Ide o program s názvom Virtuálna batéria pre elektromobil a má slúžiť všetkým majiteľom fotovoltických panelov, ktorí odvádzajú prebytočnú energiu do virtuálnej batérie. Energia, ktorú vyrobia navyše, sa potom prenesie do voľného objemu v rámci ich mesačného programu. Novinku firma oznámila 20. septembra tohto roka a bol potrebný nejaký čas, aby bolo všetko spracované správne a elektromobilisti vo svojej aplikácie videli množstvo energie, ktoré dostanú na nabíjanie.

A ten čas práve teraz prichádza. ZSE Drive na svojom Instagrame uvádza, že prví používatelia Virtuálnej batérie už svoje dáta vidia.

“Prví používatelia Virtuálnej batérie pre elektromobil si už dnes nájdu v mobilnej aplikácii disponibilný objem na január.”

uvádza ZSE Drive na Instagrame

Aké sú výhody Virtuálnej batérie pre elektromobil?

Vyššia úspora
Elektrina z Virtuálnej batérie pre elektromobil, ktorú využijete na nabíjanie v sieti ZSE Drive, má vyššiu hodnotu, ako keď ju využijete len v domácnosti.

Variabilita
Každý mesiac si môžete nastaviť, koľko elektriny zo svojej fotovoltiky využijete doma a koľko na nabíjanie elektromobilu cez verejné nabíjačky ZSE Drive.

Flexibilita
ZSE Drive kartu, na ktorú si chcete posielať kWh zo svojej fotovoltiky, si môžete zmeniť raz mesačne.

Ako to funguje?

Nespotrebovanú elektrinu z vašej fotovoltiky si dočasne uložíte vo Virtuálnej batérii pre elektromobil a využijete ju v čase, kedy budete potrebovať. Môžete ju využiť v ľubovoľnom pomere na spotrebu v domácnosti alebo nabíjanie vozidla. Virtuálnu batériu pre elektromobil už na Slovensku využíva viac ako 12 500 zákazníkov.

ZSE Drive vám vymení energiu z fotovoltiky za verejné nabíjanie zadarmo. A to jedna k jednej

20.9.2023

ZSE Drive dnes oficiálne predstavila svoj najnovší program, zameraný na fyzické osoby využívajúce fotovoltiku. Práve tí môžu energiu, ktorú si uložila do virtuálnej batérie od ZSE vymeniť za nabíjanie zadarmo v celej sieti nabíjacích staníc ZSE Drive.

Program Virtuálna batéria pre elektromobil poslúži všetkým majiteľom fotovoltických panelov, ktorí odvádzajú prebytočnú energiu do virtuálnej batérie. Keďže elektromobilisti síce preferujú možnosť domáceho nabíjania, no pri cestách na dlhšie vzdialenosti sa nevyhnú ani verejným nabíjacím bodom, spoločnosť sa im rozhodla vyhovieť aj v tomto smere. Nie len že si vozidlo nabijete za výhodný peniaz (zadarmo) doma, teraz môžete zadarmo nabíjať aj na nabíjacej stanici ZSE Drive.

O množstvo energie, ktorú dokážete vyrobiť, sa vám navýši voľný objem energie z mesačného programu. Toto všetko však platí len pre tých, ktorí vlastnia nabíjacie karty s programom Partner a Flat. V aplikácii si tak dokážete nastaviť a odsledovať, koľko voľných kWh máte k dispozícii a nebudete za ne platiť. Vami vyrobená energia pridaná do siete sa do základného balíka voľných kWh pridáva v pomere 1:1. To znamená, že koľko do siete pridáte, toľko z nej môžete aj zobrať. Neexistuje tak žiadny poplatok ani tarifa, ktorá by z objemu skresávala.

zse drive
Nízka cena domáceho nabíjania sa prenesie aj na verejné | Zdroj: Filip Spevár

Služba je určená pre všetkých zákazníkov ZSE Energia, dokonca aj pre tých, ktorí nemajú fotovoltiku zriadenú priamo od ZSE. Ak sa rozhodnete ukladať vyrobenú energiu do virtuálnej batérie, neplatíte za to nič. Poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy uhrádzate len v prípade odberu elektriny z virtuálnej batérie späť do domácnosti. V prípade odberu uloženej elektriny v sieti ZSE Drive neplatíte žiadne poplatky.

Program sa spúšťa už onedlho

Táto bonusová možnosť je dostupná na všetkých nabíjacích bodoch s označením AC, DC aj Ultra. Presunuté kWh však musíte vyčerpať v rámci daného mesiaca. Nevyužitá spotreba sa nepresúva do ďalšieho mesiaca. Ponuka však platí len na nabíjacích staniciach poskytovateľa ZSE Drive. Spustenie novej služby prebehne už 1.10.2023.

Tlačová konferencia | Zdroj: Filip Spevár
Tlačová konferencia | Zdroj: Filip Spevár

Zákazník má možnosť určiť ľubovoľnú RFID kartu ZSE Drive, na ktorú chce poslať vyrobené kWh z domácej fotovoltiky. Nemusí ísť o rovnakú fyzickú osobu, na ktorú je evidovaná služba Virtuálna batéria pre elektromobil. Ak má majiteľ napr. elektromobil evidovaný na svoju firmu, čerpanie benefitu nie je obmedzené.

ZSE Drive

Náš tip
Posun v prípade piatej slovenskej automobilky. Volvo podpísalo zmluvu o kúpe pozemku
16. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+