MojElektromobil

ZSE Drive, najväčší slovenský prevádzkovateľ nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá, v spolupráci s dodávateľskou spoločnosťou ZSE Energia, predstavil novú tarifu pre domáce nabíjanie. Taktiež umožní získavať 100 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Od februára bude možné získať výhodnú cenu domáceho nabíjania 0,092 € za kWh. Uvedená cena je združená vrátane DPH a distribúcie pre oblasť západného Slovenska. Má to však podmienky.

Viacero podmienok

Hlavnou podmienkou je nutnosť tzv. Smart wallboxu, avšak ZSE tarifu nepodmieňuje smart wallboxom od ZSE Drive. Smart wallbox má optimalizovať nabíjanie podľa pokynov z infraštruktúry. Aktuálne je optimalizácia riešená dynamickým pozastavovaním a spúšťaním nabíjania vo vysokej resp. nízkej tarife, v budúcnosti sa počíta aj s možnosťou dynamickej zmeny nabíjacieho výkonu.

Druhou podmienkou je, aby bola vaším dodávateľom elektrickej energie spoločnosť ZSE Energia. V prípade, ak využívate alternatívnych dodávateľov, tak bude potrebné podstúpiť zmenu dodávateľa.

Treťou podmienkou je nutnosť využívania resp. zmeny na dvojtarifné meranie výhradne v tarife D4. Túto tarifu pôvodne podmienenú prítomnosťou akumulačného vykurovania bude možné získať aj v prípade nabíjania elektromobilu.

Aj pre domácnosť

Výhodná tarifa platí nielen pre nabíjanie elektromobilu, ale aj pre spotrebu celej domácnosti v rámci nízkej tarify. Cena za dodávku sa oproti štandardnému cenníku (nižšie) zmení z 0,05568 € za kWh na 0,039 € za kWh vrátane DPH. Výsledná cena za spotrebu elektriny v nízkej tarife združená s distribúciou pre oblasť západného Slovenska sa tak zmení na 0,092 € za kWh. To pre elektromobily znamená náklady približne 1,50 € na 100 kilometrov.

Štandardné koncové ceny pre domácnosti pre oblasť Západného Slovenska platné od 1.1.2020

Zelená elektrina od ZSE

ZSE je prvým z veľkých dodávateľov, ktorý začína od pondelka 3. 2. 2020 ponúkať produkt „Zelenej elektriny“. Za paušálny poplatok 2 € mesačne zabezpečia domácnostiam certifikovanú dodávku elektrickej energie, ktorá bude pochádzať výhradne z obnoviteľných zdrojov. Paušálna cena je vrátane DPH a je nezávislá od spotreby elektriny (do 30 MWh ročne). Záruka pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie bude vydávaná v zmysle novely Zákona č. 309/2009 Z.z. o podpore OZE a VÚ KVET.

Výhradne z obnoviteľných zdrojov energie už pochádza všetká elektrická energia slúžiaca na nabíjanie elektromobilov na verejných nabíjacích staniciach spoločnosti ZSE Drive.

Pokračujú v rozširovaní

ZSE Drive intenzívne pokračuje v rozširovaní svojej nabíjacej siete. Počas roka 2020 plánuje vybudovať približne 60 nových verejne prístupných nabíjacích bodov. S ohľadom na súčasný trhový vývoj, kedy sa do predaja dostáva čoraz viac elektromobilov s podporou rýchleho nabíjania, sa bude venovať aj výstavbe takzvaných rýchlonabíjacích staníc s výkonom od 150 kW. Momentálne prevádzkuje už viac ako 100 nabíjacích staníc po celom Slovensku.

Spoločnosť okrem toho pracuje na koncepte akýchsi komplexných obslužných miest, kde budú zákazníkovi okrem samotného prístupu k nabíjačke poskytované aj ďalšie služby. Prvé z nich by sme mali vidieť už tento rok. ZSE Drive má vyhliadnutých viacero lokalít, no presné informácie bude zverejňovať pozvoľna, s tým, ako ich bude oficiálne uvádzať do prevádzky.

Náš tip
Takto má vyzerať nabíjačka elektromobilov: ZSE Drive otvára nový ultra-fast hub so 4 stojanmi
30. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+