MojElektromobil

Slovensko patrí medzi najväčších výrobcov automobilov na jedného obyvateľa, pričom toto číslo by sa mohlo do budúcna ešte rozšíriť. Zdá sa totiž, že sa na Slovensko chystá ruská automobilka Zetta, ktorá vyrába lacné elektromobily. Informáciu priniesol web Teslamagazin.

Automobilka má mať rozbehnuté rokovania so slovenskou firmou Beta-Car v súvislosti s ich lacným mestským elektromobilom Zetta CM1. Čisto z pohľadu kategórie je ho možné zaradiť medzi Smart-y. Dostupný totiž bude v dvoj-dverovej verzii s maximálne dvomi cestujúcimi. Vyrábať by sa mal začať ešte tento rok, pričom jeho cena na ruskom trhu začína iba na, v prepočte, 5 tisíc eur. Ako uvádza spomínaný web, o rokovaniach o možnom príchode na Slovensko medzi Zetta LLC a Beta-Car s.r.o. informuje Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu.

Pomoc zo Slovenska

Na stretnutí mal byť vypracovaný plán o ďalšom postupe, vrátane dealerskej zmluvy a obe strany si vymenili technické informácie. Spoločnosť Beta-Car má disponovať vlastným servisným oddelením pre batérie a nabíjačky a zároveň má ísť o jedného z lídrov na trhu v oblasti kompletného servisu a údržby elektrických vozidiel na Slovensku. Okrem elektromobilov sa však zameriavajú aj na vysokozdvižné vozíky. Automobilke Zetta LLC mali taktiež ponúknuť pomoc s certifikáciou ich produktov pre slovenský a európsky trh či v budúcnosti aj montážnu linku pre výrobu elektromobilov na území Slovenska.

Model Zetta CM1 disponuje dvomi elektromotormi, ktoré sú integrované do predných kolies. Ich spoločný výkon je 34,4 kW a v špičke sa môže dostať až na 72,4 kW. Maximálna rýchlosť je 120 km/h pričom integrované batérie sú dovážané z Číny. Dva elektromotory integrované do predných kolies majú poskytnúť menovitý výkon 34,4 kW, resp. špičkový 72,4 kW a zabezpečia maximálnu rýchlosť 120 km/h. Krútiaci moment má dosahovať 30 Nm na 1 kg váhy motora. Batériu na úrovni bloku (bat. články sú dovážané z Číny) a systém manažmentu si vyvinula Zetta sama.

28. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+