MojElektromobil

V uliciach Bratislavy sa od začiatku apríla môžete odviezť elektrickým skútrom v rámci služby blinkee.city. Na jazdu stačí vodičský preukaz AM a mobilná aplikácia. Aktuálne je ich po meste 19 a využívať ich môžete už od 15 rokov.

Spoločnosť blinkee.city pochádza z Poľska a okrem tamojších 28 miest funguje napríklad aj v Budapešti. V Bratislave je v tomto momente k dispozícii 19 e-skútrov, v najbližšej dobe sa chce spoločnosť rozšíriť na 60 kusov a dlhodobý cieľ je až 150 kusov v hlavnom meste. Plán je expandovať aj do ďalších slovenských miest.

Ako blinkee.city funguje?

Aby ste mohli s týmto e-skútrom jazdiť, musíte si stiahnuť aplikáciu, zaregistrovať sa a nahrať detaily z vašej platobnej karty. Musíte tiež nahrať fotografiu svojho vodičského preukazu, ako pri iných službách zdieľaných vozidiel. Do 24 hodín by mala byť registrácia schválená.

Skúter sa odomyká pomocou aplikácie a helmu na ochranu hlavy nájdete v odkladacom boxe vozidla.

E-skútre blinkee.city

Prijateľná cena

Cenník funguje na minútovej báze. Za 1 min. jazdy zaplatíte 0,19€, za minútu státia 0,09€ a maximálna denná platba za jazdu je 22€. Skúter prejde na jedno nabitie 60 km a jazdí max. rýchlosťou 45 km/h. Skútre sa nenabíjajú, ale vymieňajú sa im plne nabité batérie priamo na mieste, kde stoja.

Po skončení jazdy môžete skúter nechať kdekoľvek v zelenej zóne. Tá zahŕňa všetky  mestské časti Bratislavy okrem Dúbravky, Lamača, Vajnôr, Vrakune a Podunajských Biskupíc, povedal pre Bratislavské noviny Tomáš Lovász z blinkee.city Slovensko.

V Bratislave už spoločnosť registruje stovky registrácií. V Budapešti, kde služba funguje už tri roky, je priemerná dĺžka jazdy 19 minút, z čoho priemerne 6 minút je dĺžka státia.

E-skútre blinkee.city

E-skúter je motorové vozidlo

Možno sa pýtate, či s elektrickým skútrom môžete jazdiť po pešej zóne alebo chodníkoch. Na e-skútri ako motorovom vozidle nemožno jazdiť po chodníkoch, v pešej zóne, ani nikde inde, kde je zákaz vjazdu motorových vozidiel. Na jazdu je potrebný vodičský preukaz a prilba, upozorňuje Tomáš Lovász. Spoločnosť v iných mestách prevádzkuje aj bicykle, e-bicykle a e-kolobežky, ktoré majú na tieto miesta povolený vstup.

 

21. apríla 2020
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+