MojElektromobil

Elektromobilita vo svojom rozkvete naráža sem-tam na určité problémy. Jedným z nich je aj predsudok o častom horení elektromobilov. Už v predchádzajúcich článkoch sme vás informovali, že ide o mýtus a horia výrazne menej ako spaľováky. Nemecký súd dal teraz za pravdu občanovi, ktorý sa súdil s vlastníkmi ostatných bytov v komplexe o parkovaní v podzemnej garáži, informuje Efahrer.

Spoločenstvo vlastníkov bytov chcelo zakázať parkovanie elektro-auta v spoločnom podzemnom parkovisku. To sa nepáčilo majiteľovi elektromobilu, ktorý sa neskôr obrátil na súd. Išlo o bytový komplex v Nemecku, kde sa majiteľom ostatných bytov nepáčilo, že práve takéto vozidlo parkuje pod ich bytmi. Strašilo ich najmä to, že všade sa hovorí o požiaroch elektromobilov, pretože ide o niečo nové a práve preto o takýchto prípadoch počujeme viac ako o horiacich spaľovákoch.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Elektromobily môžu v podzemných garážach parkovať aj naďalej | Zdroj: Radovan Hlôška

Pravdou je, že elektromobily horia oveľa menej ako ich spaľovací kolegovia, no horia iným spôsobom a ťažšie sa hasia. To však vlastníci bytov nevedeli a preto mali dôvod na obavy. Súd napokon rozhodol v prospech vlastníka elektromobilu. Priznal, že nejde o problém, ktorý je podložený dostatkom faktov. Súd sa odvoláva aj na právo každého vlastníka bytových priestorov na požiadať o stavebné povolenie v oblasti nabíjania EV. Keďže takáto nabíjačka už v priestoroch existuje, nemôžu teraz majiteľovi zakázať k nej pristupovať svojim automobilom.

Hasenie elektromobilu hasiči zvládnu

Zákaz parkovania elektromobilov v podzemnom parkovisku je teda v rozpore s legislatívnym cieľom vytvorenia nabíjacej infraštruktúry. Takýmto spôsobom sa už snažilo v minulosti nemecké mesto Kulmbach zamedziť prístup elektromobilov do podzemných garáži. Podmieňovali to taktiež zvýšeným rizikom požiaru a jeho následným ťažším hasením. Hasiči im dali v druhom prípade za pravdu, no vyššie riziko požiaru zatiaľ vylúčili.

Požiarny veliteľ dodal, že sú nemeckí hasiči dostatočne zaškolení na to, aby si s požiarom elektrického automobilu poradili. Rovnako si už hasenie elektromobilu vyskúšali aj slovenskí hasiči, ktorí si takúto možnosť pochvaľovali.

Protipožiarna ochrana batérií v elektromobiloch

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), ktorej súčasťou je aj portál MôjElektromobil.sk, priniesla dokument, ktorý vznikol v spolupráci s Poľskou asociáciou alternatívnych palív a predstavuje ucelený pohľad na protipožiarnu ochranu elektrických vozidiel a ich batérií.

 V dokumente sa dozviete množstvo dôležitých informácií, ktoré sa týkajú práve bezpečnosti. Či už ide o chemické zloženie batérií, vrstvu SEI (ktorá je ďalším základným bezpečnostným systémom) alebo samotnú fyzickú konštrukciu batérie a omnoho viac.

Náš tip
Záujem o elektromobily vo svete rastie. Môže sa dokonca zvýšiť o 35 %
17. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+