MojElektromobil

Zamestnanec spoločnosti Apple, ktorý zomrel po tom, ako jeho Tesla narazila do betónovej bariéry, hral v čase nehody hru na svojom mobile.

Uviedla to Americká NTSB (Národná rada pre bezpečnosť dopravy v USA). Auto malo v čase nehody zapnutý Autopilot. Vozidlo vás však stále upozorňuje, aby ste sa plne venovali riadeniu. NTSB nariadilo spoločnosti Tesla, aby sprísnila svoj systém Autopilot.

Dlhé 2-ročné vyšetrovanie zisťovalo dôvod nehody, ktorá sa stala v marci roku 2018. Zistilo sa, že vozidlo vošlo do takzvanej „gore“ zóny a neskôr narazilo do betónovej bariéry.

Po zrážke sa predok vozidla oddelil od zadnej časti, to následne spôsobilo zrážku dvoch ďalších vozidiel. Vodič, 38-ročný Walter Huang, bol následne odvezený do nemocnice, kde následne podľahol vážnym zraneniam. Ostatní vodiči prežili.

NTSB uviedla:

  • Vodič vozidla Tesla nedával pozor na to, čo robí auto, kedže svoju pozornosť venoval hre na svojom telefóne
  • Systém Autopilotu nebol v čase nehody schopný rozoznať nebezpečenstvo zrážky s bariérou
  • Systém Autopilotu nedostatočne sleduje pozornosť vodiča

Aby sme si spresnili, čo dokáže systém Autopilot – dokáže polo-autonómne riadiť vozidlo, čo znamená menenie pruhov, zmenu rýchlosti a točenie volantu.

NTSB taktiež spomenula, že vodič ignoroval viaceré upozornenia vozidla. Kedže Tesla začne pripomínať, že máte mať ruky na volante a neskôr sa pridajú aj viaceré zvukové oznámenia, ak vodič nereaguje.

Taktiež dodali, že sledovanie pozornosti vodiča cez pohyb volantu nestačí a majú pridať aj iný spôsob kontroly vodiča.

Odporúčania

Na konci vyšetrovania taktiež nezabudli na pár odporúčaní, ako tento systém zlepšiť:

  • Zdokonaliť systém detekcie zrážky o sledovanie prekážok ako napríklad betónové bariéry
  • Sprístupniť Autopilot len tam, kde je šanca na podobné prípady oveľa nižšia
  • Pridať ďalší spôsob kontroly vodiča pre vozidlá s podobnými systémami, ktorý dokáže rozoznať, či vodič naozaj dáva pozor na cestu alebo nie

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

26. februára 2020
Zdroj: BBC News

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+