MojElektromobil

Izraelskí vedci z univerzity v Tel Avive dokázali vyrobiť elektrickú energiu z rastlín. Hovoria, že rastliny vedia transformovať slnečne lúče na prúd elektrónov.

Energia z rastlín

„Všetky zelené rastliny obsahujú reálne solárne panely. Vedia, ako zachytiť lúč svetla a transformovať ho na prúd elektrónov. To je samotný význam fotosyntézy: použitie slnečného svetla na výrobu elektrickej energie,“ uviedol šéf laboratória obnoviteľnej energie na telavivskej univerzite.

„Na pripojenie domáceho spotrebiča do elektrickej siete ho stačí zapojiť do zásuvky. V prípade rastlín sme hľadali miesto v bunkách rastlín, ktoré by mohlo slúžiť ako vstup. Nevedeli sme, či to bude fungovať, no vedeli sme, že to má potenciál,” uviedol.

Zelená farba rastlín pochádza z chlorofylu, ktorý je základom jeho fotovoltaických buniek. Do jednej z týchto buniek vedci vstriekli hydrogenázu – enzým, ktorý vyrába vodík. Potom túto bunku zaviedli do zelených mikrorias.

Výsledky tejto štúdie sú publikované v Energy & Environment Science Journal. Podľa Jacobiho vznikajúci pokrok ukazuje potenciál rastlín vo výrobe čistej a udržateľnej energie. Masívna výroba takejto energie však podľa neho môže trvať približne 20 rokov.

13. júna 2020
Zdroj: Israel Collective

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+