MojElektromobil

Prvý elektromobil z dielne švédskej automobilky Volvo bude SUV XC40. Volvo tvrdí, že XC40 bude jedným z najbezpečnejších vozidiel na cestách, automobilka ho predstaví budúci mesiac.

”Bez ohľadu na to, čo poháňa auto, či už ide o elektrický alebo spaľovací motor, musí byť Volvo bezpečné,“ hovorí Malin Ekholm, vedúci bezpečnosti spoločnosti Volvo Cars.

Nový pohon, rovnaká bezpečnosť

Pri jeho vývoji museli bezpečnostní inžinieri Volvo Cars úplne prepracovať a posilniť prednú konštrukciu, aby zvládla absenciu spaľovacieho motora a udržala pasažierov v rovnakom bezpečí ako v ktoromkoľvek inom vozidle Volvo.

Elektrické Volvo XC40

Aby Volvo dokázalo udržať cestujúcich v bezpečí a batériu neporušenú v prípade kolízie, vyvinula pre XC40 jedinečnú bezpečnostnú štruktúru pre cestujúcich, ale i aj batériu. Batéria je chránená bezpečnostnou klietkou, ktorá pozostáva z rámu z extrudovaného hliníka a je vložená do stredu karosérie vozidla, čím vytvára okolo batérie deformačnú zónu.

Pohonná sústava Volvo XC40
Pohonná sústava Volvo XC40

Karoséria vozidla zosilnila spredu aj zozadu. Elektrická pohonná sústava je integrovaná do konštrukcie karosérie, aby sa dosiahlo lepšie rozdelenie kolíznych síl mimo kabíny a aby sa znížila odstredivá sila pre ľudí vo vnútri vozidla.

Aktívne bezpečnostné systémy

Elektromobil XC40 bude tiež prvý model Volva vybavený novou senzorovou platformou ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), ktorej softvér vyvinuli spoločnosti Zenuity, Volvo Cars a Veoneer.

Podvozok elektrického Volvo XC40

ADAS je moderný, škálovateľný a aktívny bezpečnostný systém, ktorý pozostáva z radu radarov, kamier a ultrazvukových senzorov. Dá sa ľahko ďalej rozvíjať a predstavuje základ pre budúce zavedenie technológie autonómneho pohonu.

Menej je niekedy viac

Prichádzajúce elektrické SUV Volvo XC40 dokazuje, že vozidlo Volvo sa dá vylepšiť odstránením určitých komponentov.

Autá bez spaľovacieho motora a s batériou v podlahe menia celú konštrukciu automobilu po vyše sto rokoch.

Predná maska Volvo XC40 BEV

Elektrické XC40 bude mať elegantnejší a modernejší dizajn vďaka odstráneniu mriežky predného chladiča a koncoviek výfukov.

Predná maska vo farbe karosérie vytvára unikátnu vizuálnu identitu a esteticky zakrýva senzory pre platformu Advanced Driver Assistance Systems (ADAS).

Model ponúkne osem farieb exteriéru, vrátane úplne novej metalízy Sage Green a čierna strecha sa bude dodávať ako štandard. V ponuke budú aj 19” a 20” disky kolies.

Zadok Volvo XC40 BEV

Interiér má úplne nové rozhranie pre vodiča prispôsobené pre elektromobily a priplatiť si môžete aj za športové detaily alebo koberčeky vyrobené z recyklovaných materiálov.

Batéria na modulárnej architektúre Volvo CMA údajne neovplyvní vnútorný priestor. Predný batožinový priestor, alebo “frunk”, poskytuje asi 30 litrov pre extra batožinu.

Predný kufor Volvo XC40 BEV

Nový infotainment – Powered by Android

Čisto elektrické SUV XC40 predstaví celkom nový informačno-zábavný systém Powered by Android.

Volvo Cars od základu pretvára systémy pre pripravovaný elektromobil Volvo XC40. Nový infotainment s označením Powered by Android ponúka zákazníkom plnú integráciu so systémom Android Automotive OS a široké možnosti osobného prispôsobenia, intuitívnejšie používanie a služby spoločnosti Google.

Elektrické XC40 je prvým Volvom, ktoré bude dostávať aktualizácie softvéru a operačného systému na diaľku, čím sa dostáva medzi elitu automobilov v oblasti konektivity. Bude sa vyvíjať a zlepšovať v reálnom čase, ako to už roky robí automobilka Tesla.

Google Assistant umožní majiteľom robiť množstvo vecí iba pomocou hlasu, čo pomôže šoférovi sústrediť sa na cestu a okolitú premávku.

Volvo Cars odhalí ďalšie podrobnosti o plne elektrickom modeli XC40 v nasledujúcich týždňoch a oficiálne predstavenie je naplánované na 16. októbra.

Volvo Cars odhalí ďalšie podrobnosti o plne elektrickom modeli XC40 v nasledujúcich týždňoch a oficiálne predstavenie je naplánované na 16. októbra.

10. októbra 2019
Zdroj: T.O.P. AUTO Slovakia

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+