MojElektromobil

Volkswagen prinesie v roku 2025 na trh nový malý elektromobil. Zverejnený náčrt ukázal to, čoho by sme sa v budúcnosti mohli dočkať, teda modelu ID.1 Aj keď ide len o veľmi strohý náčrt, dizajnovo jasne spadá do rodiny modelov ID. Očakáva cena má byť niekde na úrovni 30000 €.

Je v zásade jasné, že po dizajnovej stránke bude nová ID.1 akousi zmenšenou podobou väčšieho modelu ID.3, s ktorým automobilka Volkswagen naplano odštartovala elektrifikáciu svojej modelovej ponuky. Veľkostne by mal byť nový model elektrickou alternatívou ku Volkswagenu Polo, podobne ako je to u ID.3 v kontexte s modelom Golf. Zo skúsenosti s ID.3 však vieme povedať, že aj napriek podobným vonkajším rozmerom Golfu a spomínanému ID.3 má elektrický model väčší vnútorný priestor.

Pridá sa aj Škoda a Cupra

Keďže ID.1 je vyvíjaná od začiatku ako elektromobil a konštruktéri nemusia platformu prispôsobovať pre spaľovacie ústrojenstvo, dá sa očakávať, že aj menší model bude čo do vnútorného priestoru veľkorysý. Priamou konkurenciou by mu mohli byť elektrické varianty modelov Peugeot e208, či Opel Corsa e. Podobné obrázky však už predstavili aj ďalšie značky koncernu Volkswagen, a teda ID.1 dostane aj súrodencov od značiek Škoda a Cupra.

Zdroj: carwow.uk

Otázkou nateraz ostáva technika chystaného modelu. Menší model by si určite vystačil aj so základným motorom z ID.3, no Volkswagen chce využívať nový typ batérie, ktorý nazýva „Unified Cells“. Od jej použitia si sľubujú, že prispeje k zníženiu nákladov na batérie (najmä v malých, lacnejších autách) približne o 50 %. Volkswagen plánuje predstaviť tieto batérie v roku 2023 a zaviesť ich do 80 % svojich áut do roku 2030. Vstupný elektrický model nemeckého výrobcu sa bude vyrábať v závode v Španielsku a z linky bude schádzať pravdepodobne s dvoma spomenutými sesterskými modelmi.

Náš tip
Čo ponúkne prvý elektromobil Bentley? Šialené zrýchlenie a mastnú predajnú cenu
30. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+