MojElektromobil

Volkswagen komentoval nemecký návrh zákona o alternatívnych palivách a prechode z fosílnych palív. Zelený vodík a syntetické palivá v osobnej doprave označil neefektívne, bojuje za batériovú elektromobilitu.

Podľa koncernu Volkswagenu sú syntetické palivá a zelený vodík (vyrobený pomocou energie z obnoviteľných zdrojov) neefektívne, ekonomicky a environmentálne neudržateľné palivá. Automobilový gigant sa s týmto vyjadrením obracia na federálnu vládu a požaduje od nej jasný zákonný záväzok pre podporu batériových elektromobilov. Vyplýva to z vyhlásenia VW pre nemecké ministerstvo životného prostredia, ktoré zverejnilo Süddeutschen Zeitung.

Infografika VW: Vodíkový pohon (Zdroj: VW)
Infografika VW: Vodíkový pohon (Zdroj: VW)

Toto vyhlásenie VW prišlo po predstavení návrhu zákona ministerstva životného prostredia, ktorým sa má do nemeckých zákonov implementovať smernica EÚ o udržateľnej energii v doprave. Vláda chce v tomto návrhu určiť podiel obnoviteľnej energie v doprave do roku 2030 a kontrolovať ich podporu. Asociácia nemeckého automobilového priemyslu (VDA) naopak požaduje ešte vyšší podiel pre vodík a syntetické palivá ako plánuje ministerstvo.

Podľa Volkswagenu je potenciál zeleného vodíka preceňovaný. Výroba je drahá, nie je to environmentálne účinné riešenie a je neefektívny. Takzvaný zelený vodík, v ktorom elektrina na elektrolýzu pochádza z obnoviteľných zdrojov, je pre prevádzku osobných vozidiel nezmysel.

Infografika VW: Vysvetlenie neefektívnosti vodíkového pohonu oproti batériovému e-pohonu (Zdroj: VW)
Infografika VW: Vysvetlenie neefektívnosti vodíkového pohonu oproti batériovému e-pohonu (Zdroj: VW)

Koncern úplne upustil od vodíkového pohonu a naplno sa pustil sa do vývoja batériových elektromobilov. V ponuke už má „ľudový“ elektromobil ID.3 (prečitajte si náš test) a crossover ID.4. Množstvo elektrických modelov už vyrábajú a plánujú vyrábať dcérske automobilky Volkswagenu. Do budúcich rokov má koncern agresívne ciele elektrifikácie.

24. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+