MojElektromobil

Automobilka Volkswagen má v poslednej dobe pomerne veľkoúste vyjadrenia ohľadom svojej nadchádzajúcej generácie elektromobilov. Stavia sa pritom do akejsi úlohy Tesla “killera”. Najnovšie sa nechala počuť, že ich pripravovaný elektromobil nižšej strednej triedy Volkswagen I.D. “hatchback”, ktorý má byť odpoveďou na Teslu Model 3, bude lacnejší o 7 000 až 8 000 dolárov.

Množstvo automobiliek začína porovnávať svoje chystané elektromobily so súčasným etalónom elektromobility, ktorým sú vozidlá značky Tesla. Nevyhol sa tomu ani nemecký Volkswagen. Veď Tesla “predáva”, čo si uvedomujú aj marketingové oddelenia automobiliek.

Dr. Thomas Sedran, vedúci oddelenia stratégií skupiny Volkswagen Group, povedal na podujatí Automobil Forum v Mníchove, že ich pripravovaný model I.D. hatchback” bude výrazne lacnejší ako Tesla Model 3. A to o 7 000 až 8 000 dolárov. Pri predpokladanej základnej cene Modelu 3 na úrovni 35 000 dolárov, by tak stál prvý prírastok elektrickej rodiny VW I.D. okolo 27 000 až 28 000 dolárov.

volkswagen i.d.
Zdroj: VW

To je vzhľadom na uvádzaný dojazd tohto vozidla, 400 – 600 km (NEDC), a teda aj kapacitu a cenu jeho batérií, v skutku ambiciózna cena. Na druhej strane, Volkswagen I.D. “hatchback” má prísť na trh až v roku 2020, kedy môže byť cena batérií výrazne nižšia ako dnes. Sedran očakáva, že náklady jeho spoločnosti na 1 kWh by mohli klesnúť zo 150 – 200 € pod 100 €/1 kWh. To isté sa však očakáva aj v prípade batérií od Tesly. Zdá sa tak, že sa môžeme tešiť na zaujímavý cenový boj, z ktorého by mohol vyťažiť zákazník a elektromobilita vo všeobecnosti.

Treba taktiež povedať, že nie je isté s akou konkrétnou “cenovkou” Modelu 3 porovnával Dr. Thomas Sedran ich pripravovaný elektromobil. Ako sme už spomínali, jeho cena by mala začínať na 35 000 dolároch, avšak Elon Musk sa vyjadril, že očakáva priemernú predajnú cenu na úrovni 42 000 dolárov.

Volkswagen I.D. – známe údaje

Volkswagen I.D. “hatchback” bude postavený na platforme MEB, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre všetky koncernové elektromobily. Dojazd verzií by sa mal pohybovať od 400 do 600 km (NEDC). Výkon elektromotora má byť 125 kW, pričom zrýchlenie z 0 na 100 km/h má zvládnuť pod 8 sekúnd.

Zdroj: insideevs.com, titulná fotografia: VW


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

17. júla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+