MojElektromobil

Napriek celosvetovému skoku v celkovej kapacite obnoviteľných zdrojov elektrickej energie sa situácia na Slovensku medzi rokmi 2021 a 2022 ani trochu nezmenila. Zostali sme na hodnote 2406 MW. V blízkej budúcnosti by sa to však malo zmeniť.

Rozpracované sú projekty v oblasti veternej energetiky v celkovej hodnote 1,4 miliardy €. Na základe tlačovej správy Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) o tom informoval portál Teraz.sk.

Konkrétne má ísť o projekty s plánovaným výkonom 1116 MW, z čoho už pri projektoch s výkonom 509 MW bol podaný zámer pre posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie. Pri zvyšku projektov dochádza k posudzovaniu lokality, možnosti pripojenia a prebiehajú aj diskusie s mestami a obcami, pri ktorých by veterné elektrárne mohli byť umiestnené.

Po dokončení projektov by nové veterné elektrárne mali byť schopné vyrábať elektrickú energiu pre približne 736 000 domácností na Slovensku. Viaceré z pripravovaných projektov majú počítať aj s využívaním batériových úložísk a využitím energie na výrobu vodíka či syntetických palív, ktoré sa relatívne nedávno začali spomínať v kontexte budúcnosti spaľovacích motorov.

Legislatívna brzda

Veľkou brzdou pri rozvoji výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov nemá byť podľa SAPI nezáujem zo strany firiem, ale výrazné legislatívne bariéry, ktoré celý proces zbytočne komplikujú.

Zastaralé zákony a legislatíva sa mali prejaviť na tom, že na Slovensku sa za 19 rokov nepostavila ani jedna veterná elektráreň. K dnešnému dňu ich je v prevádzke len 5 s celkovým inštalovaným výkonom 3 MW.

Situácia sa má postupne otáčať k lepšiemu hlavne vďaka príkladom z okolitých krajín, vďaka čomu firmy vidia potenciál rozvoja veternej energetiky aj v podmienkach Slovenska. SAPI napriek tomu upozorňuje, že pre ďalší rozvoj je dôležité odstránenie existujúcich legislatívnych bariér, čo by urýchlilo výstavbu veterných elektrární.

31. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+