MojElektromobil

Na takzvanom „relevantnom flotilovom trhu“ bolo v Nemecku v auguste zaregistrovaných viac elektromobilov a plug-in hybridov ako naftových vozidiel. Portál electrive.net poznamenal, že nemecký trh osobných automobilov klesol pre nedostatok polovodičov o 23 % a trh s dodávkami dokonca stratil 25 %.Vychádzal z materiálov Dataforce, spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom trhu.

Tá zistila, že „relevantný flotilový trh“ zaznamenal v auguste 55 216 nových registrácií osobných a 16 261 nových registrácií v segmente dodávkových automobilov. V porovnaní s augustom minulého roka ide o pokles o 22 %, resp. 25 %.

Pojem „relevantný flotilový trh“ zahŕňa všetky nové obchodné registrácie bez spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou automobilov, obchodom s automobilmi a ich požičiavaním. Zahŕňa preto iba vozidlá, ktoré boli schválené na prevádzkové účely a nie na ďalší predaj, prenájom alebo kvôli taktickým dôvodom.

Zaregistrovaných bolo 18 934 vozidiel BEV a PHEV

Zo štatistík Dataforce vyplýva, že na „relevantnom flotilovom trhu“ bolo novo zaregistrovaných 18 934 vozidiel BEV a PHEV. Znamená to, že v auguste prvýkrát počet elektrických a plug-in hybridných vozidiel prekročil na nemeckom trhu predaj naftových a hybridných naftových automobilov (18 901). Elektromobily a plug-in hybridy zaznamenali v auguste spolu 27,6 percenta nových registrácií (14,9 % BEV, 12,7 % PHEV). Pri pohľade iba na súkromný trh, podiel nových registrácií BEV bol už nad hranicou 20 %.

Auto Gabriel Salon elektromobilov 2021 Kosice
Foto: Redakcia

Údaje z Dataforce poskytujú aj ďalšie zaujímavé pohľady na flotilový trh osobných a dodávkových automobilov. Spoločnosť rozlišuje medzi „relevantným flotilovým trhom“, súkromným trhom a komerčnými oblasťami výroby vozidiel, predajom a prenájmom automobilov. V auguste zaznamenali pokles všetky oblasti.

„Relevantný flotilový trh“ stratil s 22 % v sektore osobných automobilov, o niečo menej ako celkový trh (23 %). Na súkromnom trhu bol však pokles výraznejší (-25,3 %). V ostatných komerčných nových registráciách je obraz nekonzistentný. Najväčšie straty zo všetkých kanálov utrpela výroba vozidiel (-30,6 %); obchod s vozidlami (-18,5 %) a požičovne automobilov (-18,6 %) si v porovnaní s nízkymi hodnotami z roku 2020 počínali lepšie.

Krivka nových registrácií na trhu dodávok sa ešte viac znížila. Podľa Dataforce sa nové registrácie ľahkých úžitkových vozidiel a ich sesterských modelov so zaradením medzi osobné automobily sa v porovnaní s augustom 2020 zmenšili o 24,9 %. „Relevantný flotilový trh“ stratil 25 %, súkromný trh 27 %. V prípade ostatných komerčných registrácií opäť skĺzli najmä registrácie vo výrobe automobilov (-48,5 %). O niečo miernejšie klesli obchod s vozidlami (-14,6 %) a požičovne áut (-23,1 %).

Treba však poznamenať, že august je aj tak kvôli dovolenkovým obdobiam obyčajne slabší ako jún alebo júl. Ďalšie zníženie registrácií v tomto roku ovplyvní pravdepodobne taktiež globálny nedostatok polovodičov.

Zdroj: electrive.net

 

11. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+