MojElektromobil

Majitelia elektromobilov Tesla v Česku sa môžu tešiť trom novým nabíjacím hubom Tesla Supercharger. Celkovo ide o 22 nabíjacích stojanov, ktoré sa nachádzajú v troch českých mestách po celej republike. Súčasťou najnovšieho rozširovania siete je aj najväčší nabíjací hub Tesla Supercharger v Česku. Počet nabíjacích hubov Tesla sa u našich západných susedov rozšíri zo štyroch na sedem.

Tri nové Tesla Supercharger

Blízko Českých Budějovic, v obci Kamenný Újezd, vyrástlo nové miesto s ôsmimi nabíjacími stojanmi Tesla Supercharger. V blízkosti nabíjacej stanice je aj penzión s reštauráciou, takže čas počas nabíjania môžete tráviť aj tu. Pochopiteľne ide o nabíjačky V3, teda každý nabíjací stojan má maximálny výkon 250 kW a aj rezervovanú kapacitu siete pre tento výkon. Nabíjačky sú už funkčné, no zatiaľ ešte nie sú zobrazené na mape.

Ďalší nabíjací hub Tesla Supercharger stojí v Plzni a všetky stavebné práce sú už hotové. Tu sa zároveň nachádza nielen CCS konektor, ale aj starší Typ 2. Na spustenie sa ale ešte iba čaká. Umiestnené sú pri hoteli IBIS v časti Borská pole. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií by mal hotel umožniť využitie toaliet vo večerných hodinách pre tých, ktorí prídu nabíjať na Tesla Supercharger.

V okolí sú tiež rôzne možnosti, kde sa dá tráviť čas. Napríklad OC Borská pole, ktorý je vzdialený asi 22 minút pešou chôdzou, no dá sa využiť aj autobus číslo 30 a za 5 minút môžete byť priamo pred obchodným centrom. O niečo bližšie je velkoobchod Makro/Metro, kde sa nachádza aj Pizza Coffee shop. Aj tu sa dopravíte pešo či autobusom linkou 29 do dvoch minút.

Tesla Supercharger v Plzni
Tesla Supercharger v Plzni | Zdroj: Michelin

Posledný Tesla Supercharger, ktorý aktuálne ešte čaká na spustenie, sa nachádza v meste Lovosice. Umiestnený je priamo v centre, takže hneď vedľa nájdete napríklad aj kaviareň. O výstavbu nabíjačiek sa postarali firmy Tesla, Ionity a mesto Lovosice spolu s RENO energia. Ide o špeciálny projekt, nakoľko na tomto mieste sa nachádza až 8 nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ktoré sú doplnené o štyri stojany Ionity.

Samotné miesto je už teraz pripravené na ďalšie 2 stojany Tesla Supercharger, ktoré budú pridané neskôr. Zaujímavosťou tiež je, že všetky nabíjačky sú napájané z priľahlej vodnej elektrárne s výkonom 2,93 MW. V tomto prípade je samozrejme zabezpečená aj záloha z distribučnej siete.

Podľa našich informácií by mali byť nabíjacie stanice Tesla a Ionity spustené ešte dnes, 25. mája, prípadne najneskôr zajtra.

Tesla Supercharger Lovosice
Tesla Supercharger v meste Lovosice | Zdroj: Instagram/Hofyczech

Aké sú plány na Slovensku?

Na Slovensku sa zatiaľ nachádzajú štyri miesta s nabíjacími stanicami Tesla Supercharger. Už niekoľko mesiacov vieme, že v pláne je aj piata lokalita pri Trenčíne. Tieto informácie potvrdzuje aj oficiálna mapa nabíjacích staníc Supercharger, kde je pri Trenčíne umiestnený bod s plánovaným otvorením až v roku 2022. Pôvodne sa hovorilo, že k spusteniu príde ešte tento rok, no zdá sa, že sa plány nakoniec posúvajú. Tento nabíjací bod by určite pomohol mnohým pri ceste do Česka a naspäť na Slovensko.

Náš tip
Tesla Supercharger Trenčín: piata nabíjačka na Slovensku
25. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+