MojElektromobil

Kompaktné SUV Tesla Model Y len pred pár týždňami dostalo tretí rad sedadiel a základnú verziu Standard Range. Prvé videá ukazujú, že tretí rad je primárne pre deti. Tesne sa doň však zmestí aj dospelý muž.

Tretí rad sedadiel Tesla Model Y

Prvé zábery tretieho radu sedadiel, ktoré Tesla zverejnila pre Model Y, nevyzerali ako veľmi použiteľné sedadlá. Automobilka v ňom ukázala, ako sklopiť druhý rad, no neukázala, ako doň nastupuje osoba vo videu.

Podľa online konfigurátora Tesly sa za 7-miestnu verziu platí 3 000 dolárov. V cene sú napríklad aj USB-C nabíjacie konektory, držiakyna poháre a elektronické odsunutie druhého radu. Druhý aj tretí rad sa dajú sklopiť do úplne rovnej plochy.

Detailnejší opis celej novej konfigurácie so 7 sedadlami, spôsobom ich sklápania a nastupovania do tretieho radu zverejnil na YouTube kanáli používateľ Two Bit da Vinci. Do tretieho radu sa tesne “vopchal” aj so svojim synom.

Tretí rad sedadiel v Tesla Model Y (Zdroj: Tesla)

Priestor na nohy a hlavu

Majiteľ YouTube kanálu vo videu hovorí, že je vysoký približne 180 cm (6 stôp) a že je vzadu viac miesta ako očakával. V treťom rade má dosť priestoru na nohy a nie sú natlačené na sedadlá pred ním. Menší problém nastáva po zatvorení dverí kufra. V tomto prípade sa mu hlava dotýka skla dverí. A aké je vystupovanie z tretieho radu von? “Dá sa to”, férovo zhodnotil majiteľ.

Batožinový priestor s 3 radmi sedadiel

Model Y má 1 925 litrov (68 kubických stôp) batožinového priestoru. Elektromobil má v kufri hlboké dno. Po vybratí krytu dvojitého dna sa do kufra zmestí aj poskladaný detský kočiar v stojatej polohe (aj širší kočiar pre dve deti). V prípade, že je druhé dno kufra zakryté, sa už kočiar (konkétne ten vo videu) nezmestí, resp. dvere kufra sa nezavrú.

V prípade, že tretí rad nepotrebujete a je sklopený, je samozrejme kufor veľký. Strácate však cca 15 cm z dĺžky od prahu dverí po druhý rad sedadiel oproti klasickej 5-miestnej verzii. Stále sa tu zmestí množtvo batožiny vrátane detských kočiarov a kufrov a miesto je aj v bočných stranách kufra.

Model Y príde k európskym zákazníkom, keď sa spustí výroba vo fabrike Giga Berlin v Nemecku. Tá sa buduje veľmi rýchlym tempom a v lete tohto roka by ich už mohli mať prví zákazníci. Niektorí fanúšikovia sa domnievajú, že by Model Y mohol do Európy doraziť už v 1.kvartáli, a to ako export z čínskej fabriky Giga Šanghaj.

Rozmýšľate nad kúpou tohto elektromobilu? Dotácie na kúpu elektromobilu na Slovensku budú dostupné najskôr na konci roka 2021, oznámilo pred nedávnom Ministerstvo hospodárstva SR.

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

25. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+